Zastosowanie agrowłóknin na plantacji truskawki i maliny było jednym z tematów poruszanych podczas szkolenia dla producentów „Nowoczesne technologie w uprawie i ochronie malin oraz truskawek” zorganizowanego przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli 10 marca.
Mulczowanie rzędów
Tomasz Poliszak (Agrimpex) podczas spotkania polecał na plantacjach truskawek stosować do mulczowania rzędów truskawek agrowłókniny Pegas Agro P-50. Podkreślał, że mulczowanie agrowłókniną ma wiele zalet, a głównymi są zapobieganie wyrastaniu chwastów, oraz przepuszczalność agrowłókniny dla wody opadowej. Czarny kolor tkaniny sprawia, że gleba lepiej i szybciej się nagrzewa, co przyspiesza wegetację roślin, np. o 2-3 dni w stosunku do upraw bez ściółki z włókniny. W cieplejszej glebie, wczesną wiosną, pobieranie składników pokarmowych z gleby jest lepsze i lepiej rozwija się system korzeniowy młodych roślin (sadzonek truskawek).
Ściółkowanie agrowłókniną poprawia warunki fitosanitarne uprawy – owoce nie są zapiaszczone. Ponadto na agrowłókninie nie tworzą się zastoiska wody opadowej, zatem mniejsze jest ryzyko porażenia owoców szarą pleśnią. Na agrowłókninie także, w porównaniu z folią, nie występują odparzenia owoców.
Najbardziej ekonomiczne jest zakładania plantacji w systemie pasowo-rzędowym, agrowłókninę rozkłada się na szerokość 1,2 m, na takim pasie wyznacza się dwa rzędy roślin (fot. 1), w rzędach rośliny są sadzone naprzemiennie. Odstępy między rzędami to zazwyczaj 30 cm, a odległość roślin od siebie w rzędzie – w zależności od siły wzrostu danej odmiany – to 25-30 cm.
Fot. 1. Uprawa truskawek na zagonach mulczowanych agrowłókniną
Odstępy między pasami powinny wynosić minimum 80 cm, gdy rośliny rosną, schodzą się do środka i mogą być problemy z prowadzeniem zabiegów ochrony w pełni sezonu, podczas zbiorów (owoce są zgniatane pod kołami ciągnika/ opryskiwacza). Włóknina jest rozkładana za pomocą maszyny (fot. 2), która formuje lekko podniesiony (do 20) cm zagon, maszyna rozkłada także linię kroplującą i wykonuje otwory do sadzenia roślin. Nacięcie agrowłókniny musi być wkształcie krzyża, najlepiej 15 cm x 15 cm (fot. 3), gdyż w kolejnych latach uprawy zbyt małe nacięcie może powodować problem z wyrastaniem koron truskawki. Rośliny w takim systemie trzeba sadzić ręcznie, można wspomóc się widełkami (fot. 4) lub łopatką.
Fot. 2. Maszyna formuje zagon i jednocześnie rozkłada agrowłókninę
Fot. 3. Przygotowanie otworów do sadzenia roślin
Fot. 4. Podczas sadzenia przydatny jest tzw. widelec
Dodatkowo formowanie wysokich zagonów pod rośliny zapobiega zalewaniu roślin po opadach. Rozłogi na plantacjach owocujących można ograniczać za pomocą kosiarki, można także ściółkować słomą, a najtańsza forma w uprawach konwencjonalnych jest stosowanie herbicydów.
Ochrona przed mrozem i przymrozkami
Okrywanie rzędów truskawek na zimę agrowłókniną zabezpiecza rośliny przed wiatrem, mrozem. Szczególnie dobre efekty przynosi okrywanie roślin, gdy na plantacji nie ma okrywy śnieżnej. Pod agrowłókniną rośliny szybciej się regenerują po zimie ze względu na lepszy mikroklimat. Dodatkowo okrywanie włókniną jesienno-zimową, np. Pegas Agro o gramaturze 23g/m2 powoduje przyspieszenia owocowania wiosną o nawet kilkanaście dni.
Wiosną ochrona kwiatostanów przed niską temperaturą jest konieczna w okresie zagrożenia wystąpieniem majowych przymrozków, gdy temperatura powietrza spada poniżej -1,8 st. C. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem jest rozłożenie na roślinach włókniny chroniącej kwiaty. Włóknina jest porowata, woda paruje z gleby i na osłonie tworzy się warstwa lodu, jest to tzw. efekt igloo. W celu przyspieszenia owocowania i ochrony przed wiosennymi przymrozkami można użyć włókninę Pegas Agro o gramaturze 19 g, natomiast do okrycia na zimę – włókninę o gramaturze 23 g.
Do mocowania agrowłókniny najlepiej sprawdzają się worki napełnione piaskiem (pojedynczy waży ok. 5 kg), przy czym aby nie było ryzyka podnoszenia materiału przy silnych podmuchach wiatru, odstęp miedzy workami powinien wynieść od 1,5-2 m. Zużywa się mniej worków do mocowania, a także mniej roślin z rzędów brzegowych jest uszkodzonych, gdy plantator do ochrony roślin przed niską temperaturą wybierze agrowłókninę o szerszą (bardziej kosztowne i pracochłonne jest rozkładanie na plantacji wąskich agrowłókniną).
Nowość na rynku, promowana także podczas tegorocznego konferencji producentów owoców jagodowych w Kraśniku, to Agrowłóknina Profi Agro Marina 19g (fot. 5). Jej atutem jest to, że woda opadowa przechodzi natychmiast przez włókninę, nie ma efektu przygniatania roślin, umożliwia ona także podlewanie przykrytych roślin zaraz po posadzeniu i okryciu. Jest szczególnie polecana do zabezpieczania świeżo wysadzanych sadzonek warzyw i truskawek.
Fot. 5. Prezentacje agrowłókniny Profi Agro Marina
Tekst i zdjęcia D. Łabanowska-Bury
Czy skrzyp nie przebija tej agrowłókniny
Te większe przerwy to ścieżki dla kół ciągnika (chyba)
Popieram, Sposób jest bardzo ciekawy i wydaje się być bardziej wygodniejszy w pielęgnacji. Natomiast do ochrony przed mrozami i przymrozkami również używam agrowłókniny okryciowej 23g.
Bardzo zaciekawił mnie sposób sadzenia truskawek. Zawsze u mnie sadziło się tak: jeden rząd sadzonek mała przerwa itd… a tu widzę 2 rzędy truskawek i większa przerwa pomiędzy. Super pomysł. Natomiast sposób ściółkowania wiele się nie różni od mojego. Tylko że ja wybrałem zamiast agrowłókniny, agrotkaninę