Winorośl wraca do Sandomierza?

Dzwonek w sali ratuszowej Sandomierza nawiązuje do uprawy winorośli
8 grudnia w sandomierskim Ratuszu dyskutowano o możliwości uprawy winorośli w rejonie tego miasta. Spotkanie zorganizowali: Urząd Miejski, Sandomierskie Towarzystwo Naukowe, Ojcowie Dominikanie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sandomierzu.

Winorośl uprawiano w okolicach Sandomierza już w wiekach średnich, również dzisiaj są tu sprzyjające jej warunki klimatyczne, więc pomysł na odnowienie uprawy i produkcję wina w okolicach Sandomierza odrodził się. Ponownie ma zostać założona winnica w samym Sandomierzu – w miejscu, w którym w wiekach średnich rozpoczęła się ta specyficzna uprawa, przy klasztorze Ojców Dominikanów, którzy przybyli do Sandomierza, jak podał o. Tytus Piłat, około 1228  roku. Już w XIII wieku uprawiali oni winorośl -dla wina potrzebnego  do obrządków liturgicznych. W tym okresie, z racji na ocieplenie klimatu, uprawa  winorośli była mniej zawodna niż później (w tzw. Małej Epoce Lodowcowej).  Winnice, jak podają materiały źródłowe, owocowały wówczas obficie i corocznie.

O. Tytus Piłat

Zagadnienia związane z wymaganiami klimatyczno-glebowymi winorośli, wyborem stanowiska do założenia winnicy, sadzenia, sposobami cięcia i prowadzenia krzewów, ochrony i odmian przydatnych do uprawy w rejonie Sandomierza omówiła dr inż. Magdalena Kapłan z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – wielka pasjonatka uprawy tego gatunku i praktyk prowadząca winnicę w Faliszowicach k/Sandomierza. Zwróciła ona uwagę na to, że winorośl w uprawie towarowej jest rośliną długowieczną, dlatego jakość sadzonek, z których zakłada się plantację jest bardzo istotna. Winorośl powinna być sadzona głęboko, dlatego za najbardziej odpowiednie uznała sadzonki składające się z 3–4–pąkowych  odcinków łozy, aby trzon korzeniowy miał długość 25-35 cm. Głęboko posadzone krzewy są odporniejsze na długotrwałą suszę oraz na wymarzanie w mroźne i bezśnieżne zimy.

Dr Magdalena Kapłan

W spotkaniu, oprócz zainteresowanych uprawą winorośli, wzięli udziałczłonkowie Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego – dr Janusz Suszyna  i Henryk Bażant oraz przedstawiciel lokalnych władz, zastępca burmistrza Sandomierza – Marek Bronkowski, co świadczy o zaangażowaniu władz w realizację odnawiania uprawy winorośli w Sandomierzu.

Related Posts

None found

Poprzedni artykuł18. YUGAGRO na Kubaniu
Następny artykułSzklarnie: efekt dyfuzji światła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.