Na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO wpisano uprawę białych winogron Zibibbo z włoskiej wyspy Pantelleria. Z tych owoców produkowane jest wino o takiej samej nazwie, specjalność tej wulkanicznej wyspy położonej w Cieśninie Sycylijskiej.
Starania o międzynarodowe uznanie wyjątkowości winogron z Pantellerii trwały cztery lata. Podczas kluczowego głosowania kandydaturę tę poparło 161 państw świata.
– Żadnemu krajowi wcześniej, nawet Włochom, nie udało się wpisać na listę UNESCO uprawy rolnej – ogłosił z dumą komitet z wyspy, który zgłosił tę propozycję.
Satysfakcję wyraził również włoski minister rolnictwa Maurizio Martina. W reakcji na wynik głosowania w Paryżu podkreślił, że to wielki impuls nie tylko dla producentów wina z wyspy, ale także dla całego krajowego rolnictwa oraz dowód jego potęgi.
Wino Zibibbo, tłoczone wyłącznie z tego specjalnego gatunku winorośli, wyróżnia się mocnym, wyrazistym aromatem i według koneserów znakomicie oddaje klimat śródziemnomorski.
Winorośl pochodzącą z Egiptu przywieźli na wyspę Fenicjanie i od czasów starożytnych jest tam uprawiana. Specjaliści podkreślają, że to rezultat wręcz “heroicznego rolnictwa” w bardzo trudnych warunkach, na suchej glebie wyspy.
Źródło: