Winobranie na tej winnicy prowadzone jest w formie pokazów dla osób zainteresowanych winoroślą w ramach projektu „Winoroślowa Ścieżka Edukacyjna”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
W innych winnicach Regionu przystąpiono do zbiorów odmian ‘Muscaris’, ‘Solaris’, ‘Seyval’.
Mijający okres wegetacyjny sprzyjał wzrostowi wegetatywnemu roślin i owoców, ale duża wilgotność sprzyjała również występowaniu chorób, pogarszając, a niekiedy uniemożliwiając zbiory. Bardzo uciążliwymi w bieżącym sezonie uprawowym był mączniak właściwy i rzekomy, a przed zbiorami pojawiała się szara pleśń. Skuteczną ochronę często uniemożliwiały warunki pogodowe. Silnie uwodnione owoce w oczekiwaniu na właściwy poziom cukru, osiągając dojrzałość fizjologiczną łatwiej rodzynkowały, wymuszając potrzebę wcześniejszych zbiorów.
W ramach przeprowadzonych pokazów rozpoczęto od tradycyjnego winobrania a następnie omówiono proces winifikacji i zademonstrowano czynności towarzyszące przygotowaniu nastawu wina, takie jak: wykonanie miazgi przy pomocy młynkoodszypułkowarki, siarkowanie, maceracja miazgi, tłoczenie, sedymentacja, dawkowanie pożywki i szczepienie drożdżami.
W dalszej kolejności zbierane będą „Regent’, ‘Marechal Foch’, ‘Rondo’, Hibernal’, ‘Rizling’. Ponieważ w rejonie Sandomierza niemal koło każdego domu rośnie krzew winoroślowy, opanowanie zasad winifikacji staje się sztuką, a uzyskanie dobrego wina daje dużą satysfakcję dla jego twórcy.
Pierwszych odczuć smakowych gotowego produktu z bieżącego sezonu będzie można doznać na Święcie Młodego Wina 22 listopada na Zamku Kazimierzowskim w Sandomierzu.
Tłoczenie soku z miazgi przy pomocy hydroprasy
Janusz Suszyna
Więcej zdjęć z pokazu w galerii.
Kolejny pokaz nastawu wina w Winnicy Świętego Jakuba odbędzie się we wtorek 7 października o godz. 16.00. Więcej na ten temat przeczytać można tutaj.