Winiarz z Podkarpacia autorem nowych odmian winorośli

Jutrzenka; fot. ZbyszekB
Wyhodowana przez Romana Myśliwca z Jasła na Podkarpaciu, jednego z prekursorów współczesnego winiarstwa w Polsce, odmiana winorośli 'Jutrzenka' zyskuje coraz większą popularność wśród winiarzy.

– Obecnie uprawiana jest w większości polskich winnic, wzbudza także coraz większe zainteresowanie właścicieli winnic ze Słowacji, Czech i Węgier – powiedziała prezes fundacji Galicja Vitis Ewa Wawro.

'Jutrzenka' pojawiła się blisko 30 lat temu. – Hodowlą nowych odmian winorośli zacząłem się zajmować od drugiej połowy lat 80. Wtedy to dość przypadkowo w mojej winnicy powstała znana dzisiaj 'Jutrzenka' – podkreśla Myśliwiec.

Jego odmiana bez większych uszkodzeń znosi spadki temperatury powietrza do minus 24 stopni Celsjusza; dojrzewa zazwyczaj w trzeciej dekadzie września. Owoce 'Jutrzenki' stanowią m.in. wartościowy surowiec do wyrobu win likierowych.

Jasielski winiarz zapowiada wprowadzenie kolejnych odmian. Z wysianych do skrzynek w 1999 r. nasion wyrosło kilkaset siewek. Rok później, po wstępnej selekcji wysadzonych zostało do pojemników blisko 100 roślin o prawidłowym wzroście. Do gruntu zostały one posadzone w 2000 r.

Po 10 latach obserwacji zostały wybrane najbardziej obiecujące i w kolejnych dwóch latach zostały posadzone na innym poletku po pięć krzewów z każdej selekcji. Uprawiane w trudnych warunkach glebowych, w zasadzie bez ochrony chemicznej, zniszczone przez przymrozki wiosenne w 2014 r., tego lata owocowały już prawidłowo.

– Chciałem osiągnąć dwie cechy: wysoką odporność z dobrą jakością wina. Dlatego też częste kombinacje odpornej odmiany 'Cascade' z 'Muskatem Odeskim' – podkreślił Myśliwiec.

Dodał, że po 17 latach pracy przyszedł czas na rozmnożenie najlepszych z nich, po minimum 10 krzewów i sprawdzenie jakości wina. – Jest nadzieja, że kilka z tych krzyżówek przyda się w przyszłości polskim winiarzom – zauważył.

Na Podkarpaciu jest ponad 150 winnic. Liczą od kilku arów do dwóch-trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W regionie uprawia się winorośl głównie w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Przeważają odmiany odporniejsze, sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: 'Seyval Blanc', 'Hibernal', 'Bianca', 'Jutrzenka', 'Johanniter' – na białe wina i 'Rondo', 'Regent', 'Marechal Foch' oraz 'Leon Millot' na czerwone.

Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku; świadczą o tym np. lokalne nazwy geograficzne, jak Winna Góra, Winnica czy Winne, szczególnie liczne na pogórzach karpackich. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Uprawa winorośli powróciła na Podkarpacie w połowie lat 80. ubiegłego stulecia. Pierwsza winnica powstała w Jaśle; założył ją Roman Myśliwiec.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowy minister rolnictwa nie wyklucza korekt w PROW
Następny artykułNie zjedzmy naszej planety!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.