Wśród wystawców był Plantpress – wydawca czasopism i książek o tematyce ogrodniczej, a także firmy oferujące rozwiązania w zakresie ochrony, biostymulacji i odżywiania roślin: Adama (b. Makhteshim Agan), Agriphar (b. Chemtura AgroSolutions), Arysta LifeScience, Bayer CropScience, Compo, Intermag, SumiAgro Poland, TimacAgro Polska, Yara Poland oraz Kubota (Polsad) – dostawca maszyn dla rolnictwa. Swoje stoisko miała także firma Yasta z Grójca, wspomagająca rolników w kwestiach rozliczeń podatkowych i księgowości.
Na spotkanie licznie przybyli producenci, którzy – jak co roku – jeszcze przed sezonem poszukują odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące przyszłości uprawy truskawek, ich nowych, lepszych odmian, możliwości zbytu owoców, a także dofinansowania swojej produkcji z nowego programu PROW. Przy okazji mają możliwość zapoznania się ze zmianami w zakresie stosowanych na plantacjach i w sadach środków ochrony roślin (rozszerzenia rejestracji, nowe produkty w rejestrze), możliwościami wspomagania ochrony produktami o działaniu stymulującym, a także bezpośredniej rozmowy z przedstawicielami firm na temat indywidualnych problemów. Konferencję zakończył konkurs, w którym do wygrania były liczne nagrody m. in. maszyny i środki do produkcji sadowniczej.
W tym roku po raz pierwszy część wykładowa konferencji została poszerzona o nowe gatunki. Wykład dotyczący możliwości towarowej uprawy minikiwi (Actinidia sp.) wygłosił dr hab. Piotr Latocha, specjalista z SGGW w Warszawie. W jego opinii gatunek ten z powodzeniem może być uprawiany w kraju, pod warunkiem przestrzegania określonej technologii. Minikiwi w innych krajach jest już znane, zatem jego owoce mogą znaleźć zbyt nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Bardzo zachęcajacym argumentem do rozpoczęcia „przygody” z tym gatunkiem jest wysoka cena uzyskiwana za owoce, nawet kilkadzisiąt zł/ kg. P. Latocha zwróci jednak uwagę, iż także nakłady na założenie plantacji aktinidii nie są niskie. Zatem „coś za coś”.
Profesor Piotr Latocha
Produkowane w kraju owoce miękkie będą w najbliższych latach mocno promowane na rynkach państw ościennych, o czym informował Mirosław Maliszewski ze ZSRP. W planie jest pierwszy w skali europejskiej program promocji polskich owoców, będący szansą na zareklamowanie krajowych owoców deserowych najwyższej jakości wsród konsumentów bogatych krajów UE. W opinii prelegenta duży wkład w możliwosci eksportu miało wdrożenie do produkcji nowych, bardziej atrakcyjnych dla konsumentów odmian. Także są one bardziej wytrzymałe w transporcie stąd możliwe jest ich przewożenie na dalsze odległosci. M. Maliszewski przypomniał, iż embargo ma trwać rok, zatem nie zostanie zniesione przed rozpoczęciem „sezonu truskawkowego” w Polsce. Szansą na zbyt polskich owoców mogą być kraje bałkańskie, Ukraina czy Kazachstan.
Mirosław Maliszewski
Możliwość produkcji wysokiej jakości owoców wiąże się ze zmianami w technologii produkcji. Coraz częściej, także w naszym kraju, produkcja owoców deserowych odbywa się pod wszelkiego rodzaju osłonami: tunele, daszki ,a nawet szklarnie. Wielu producentów, ze względu na problemy z chorobami odglebowymi, odchodzi także od produkcji w glebie na korzyść innych podłoży. Wykład na temat bezglebowej produkcji truskawek wygłosił prof. Waldemar Treder z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Pokazał on zgromadzonym producentom dostępne obecnie na świecie różnego rodzaju systemy rynien, stelaży i systemów uprawy truskawek, a także omówił szczegóły dotyczące instalacji do nawożenia i nawadniania upraw. Zwrócił uwagę na potrzebę promocji i marketingu deserowych owoców, co z pewnością zwiększyłoby ich spożycie w kraju.
Profesor Waldemar Treder
W nowoczesnej uprawie bardzo dużą rolę odgrywa także odmiana. Tych na rynku jest bardzo wiele i trudno czasami nie zagubić się w ich gąszczu. O odmianach truskawek na różne rynki i do różnych technologii produkcji mówił podczas sobotniej konferencji Zbigniew Pisarek z firmy Flevoplant. Zaznaczył on, że każdy producent powinien dopasować odmianę do swoich możliwosci, a także do terminu zbioru owoców. Odmiany są podzielone na wczesne (np.‘Flair’), późne (np. ‘Malwina’) i powtarzajace owocowanie (np. ‘Florentina’). Odpowiednie zaplanowanie produkcji pozwala na wydłużenie okresu zbioru owoców nawet do 4 miesięcy. Do teg ocelu można wykorzystać osłony niskie jak np. agrowłókninę i folię perforowaną, odmianę, okrywanie słomą.
Zbigniew Pisarek
Szczegółowa relacja z konferencji już niebawem na łamach miesięcznika „Truskawka, malina, jagody”.
Dorota Łabanowska-Bury
Fot. D. Łabanowska-Bury
Więcej zdjęć ze spotkania znaleźć można w galerii.