W „fabryce truskawek”

W gospodarstwie ogrodniczym pp. Malcherek w Śmiglu, oddalonym o 60 km od Poznania, w kwietniu powstało „Truskawkowe factory”.

Na powierzchni 3500 m2 w ciągu zaledwie czterech tygodni postawiono konstrukcje podtrzymujące daszki foliowe, ustawiono rynny uprawowe na specjalnych stelażach i rozłożono maty kokosowe (Ceres Kokopak). Do sadzenia użyto materiału szkółkarskiego typu frigo. Całe przedsięwzięcie nadzoruje Stanisław Bogdał – specjalista ds. nowych technologii uprawy truskawek.

Plantacja założona w Śmiglu to niejako kontynuacja ubiegłorocznego doświadczenia pokazowego w Rabie Wyżnej. Celem jaki postawił sobie p. Stanisław jest pokazanie producentom truskawek najnowszej metody produkcji truskawek deserowych i podzielenie się z zainteresowanymi swoimi dotychczasowymi doświadczeniami w tej dziedzinie.

W tym roku w matach posadzono odmiany owocujące jednokrotnie tzw. tradycyjne: ‘Clery’, ‘DA-46’, ‘Rumba’ i ‘Roxana’ oraz odmiany powtarzające owocowanie: ‘Amadine’, ‘Vima Rina’, ‘Linosa’ i ‘Evie 2’. Plonowanie tych ośmiu odmian jest monitorowane, a przydatność poszczególnych odmian do uprawy pod daszkami foliowymi będzie omówiona na dwóch spotkaniach podsumowujących w Śmiglu i w Rabie Wyżnej.

Więcej w kolejnym numerze Hasła Ogrodniczego.

Dorota Łabanowska-Bury

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNowy środek do ochrony marchwi i kalafiora
Następny artykułBelgijskie doświadczenia z ochroną warzyw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.