Festyn to przede wszystkim liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, prezentacje truskawek kaszubskich, świeżych oraz przetworzonych. To również święto kultury kaszubskiej oraz liczne konkursy z nagrodami. Jedną z atrakcji był konkurs im. Heleny Gruchałowej o puchar wiceministra rolnictwa Kazimierza Plocke, na najlepsze przetwory i desery z truskawek kaszubskich.
Truskawkobranie to największa na Kaszubach impreza plenerowa. Organizowana już od ponad 40 lat zawsze w niedzielę na przełomie czerwca i lipca. Z roku na rok święto Truskawkobrania rozrasta się i przyciąga coraz większe rzesze wystawców i zwiedzających. Główną rolę odgrywają oczywiście truskawki pod najrozmaitszymi postaciami.
Truskawka kaszubska została zarejestrowana 28 listopada 2009 r. w unijnym systemie rejestracji i ochrony produktów regionalnych jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Każdego roku odnotowuje się większą liczbę producentów wytwarzających ten szczególny produkt. W bieżącym roku około 50 producentów truskawki kaszubskiej ubiega się o certyfikację swoich upraw.
Źródło: MRiRW