Do uprawy truskawek wczesnych odmian Tomasz Betka z firmy Haygrove oferował producentom tunele całoroczne, tzw. gotyckie, z których nie ma potrzeby ściągania folii na zimę. Tunele te, dzięki swojej konstrukcji, umożliwiają swobodne zsuwanie się opadu z konstrukcji. Stawia się je pojedynczo, dzięki czemu można uzyskać wyższą temperaturę wewnątrz. Dodatkowo tunel może być szczelnie zamknięty kurtyną, a to sprzyja utrzymaniu wyższej temperatury i przyspieszeniu owocowania.
Do uprawy truskawek odmian powtarzających owocowanie natomiast Marek Jamry poleca tunele zblokowane, w których rośliny można uprawiać na tradycyjnych zagonach okrytych czarną lub białą folią albo zagonach ziemnych, które można wypełnić dowolnym substratem (to nowość – podczas spotkania odbył się także pokaz formowania takich zagonów), a także na stołach. Podczas pokazu prezentowane były dwa typy stołów: pojedyncze i podwójne (zwiększenie liczby sadzonek na m2 tunelu i zwiększenie wydajności produkcji z jednostki powierzchni).
Na zbiór przyspieszony w gospodarstwie R. Popławskiego uprawiane były w tym roku odmiany ‘Flair’ i ‘Rumba’, a obecnie kończą się w polu zbiory późnej odmiany ‘Faith’ (odmiany firmy Flevoplant). W tunelach zblokowanych Serii 4 zaczynają dojrzewać truskawki odmian powtarzających owocowanie, takich jak: ‘San Andreas’, ‘Portola’, ‘Monterey’ i ‘Albion’ (z oferty Agronom Berries), które – jak informował Krzysztof Sak – dość dobrze sprawdzają się w uprawie na podwyższonych zagonach wyściełanych czarną folią. Zbigniew Pisarek polecał producentom także nowości z oferty Flevoplant do nasadzeń tunelach, m. in. ‘Furore’ (odmiana powtarzająca owocowanie, wysokie plonowanie i atrakcyjne owoce), ‘Verity’ (angielska odmiana powtarzająca owocowanie o owocach doskonałej jakości, smacznych, trwałych i wytrzymałych na wysoką temperaturę latem), ‘Favori’ (owoce bardzo ładne, błyszczące i bardzo smaczne, o kształcie stożkowym) oraz pod numerem 079604.
Tomasz Poliszak z Agrimpeksu i Zbigniew Pisarek prezentowali także właściwą metodę sadzenia truskawek na zagonach wyściełanych folią lub agrotkaniną, zwracając uwagę, żeby nie dochodziło do podwijania korzeni. Najlepiej do tego celu użyć specjalnych widelców, dzięki którym można korzenie wprowadzić w otwór przygotowany pod roślinę.
Przedstawiciel ZHU ARGO Paweł Kaliński zaprezentował opryskiwacz stworzony z myślą o producentach truskawek w tunelach, zwracając uwagę uczestników spotkania na fakt, iż jego budowa może być dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika (firma wykonuje opryskiwacze na zamówienie).
Tomasz Szuławy z firmy Ceres polecał do uprawy stołowej podłoża na bazie włókna kokosowego, które albo można włożyć w foliowe worki (tworzą wówczas tzw. maty uprawowe), albo kupić luzem i wypełniać nimi dowolne pojemniki. Dzięki właściwościom włókien kokosowych można uzyskac wysokie plonowanie truskawek, wysoką jakość owoców, a także szybki wzrost roślin dzięki dobrym warunkom jakie stwarza do rozwoju korzeni.
Jarosław Barszczewski reprezentujący firmę Yara Poland pokazał na fotografiach najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się producenci w bieżącym sezonie. Wśród najczęstszych wymienił zahamowanie wzrostu roślin ze względu na niską temperaturę (nawet w uprawach pod osłonami), małe zawiązanie pąków (częsty problem w uprawie truskawek odmian kalifornijskich), a także objawy braków żelaza, wapnia i boru spowodowane gorszym przemieszczaniem się pierwiastków. W wyniku suszy na malinie bardzo często widoczne były tzw. obwódki potasowe, powstałe na skutek nawet krótkotrwałej suszy.
Barbara Witkowska reprezentująca firmę Bayer CropScience do ochrony plantacji truskawek polecała produkt Luna Sensation 500 SC – fungicyd zawerający zupelnie nową substację aktywną – fluopyram. – Badania prowadzone w Polsce przez Bayer CropScience wspólnie z Instytutem Ogrodnictwa w Skierniewicach potwierdziły bardzo wysoką skuteczność tego środka w zwalczaniu szarej pleśni na owocach truskawek. Luna Sensation 500 SC była stosowana w programach ochrony 2 razy w sezonie z Pomarsolem Forte 80 WG i Teldorem 500 SC. Taki program był bardzo skuteczny w zwalczaniu szarej pleśni, znacznie powyżej najlepszych standardów rynkowych – mówił B. Witkowska.Skuteczność ta przejawiała się w ograniczaniu porażenia owoców na polu, jak również w trwałości i jakości owoców po przechowywaniu. Nowością od przyszłeg osezonu będzie także produkt Serenade ASO – środek biologiczny zawierający antagonistyczne bakterie Bacillus subtilis.
Piotr Treder z firmy Soldrip polecał usługi firmy w zakresie budowy instalacji nawodnieniowej tak w uprawie na zagonach, jak i dla upraw na stołach uprawowych. W ofercie są wszystkie akcesoria niezbędne do budowy systemów, od najprostszych, po najbardziej skomplikowane sterowane komputerem nawożeniowym.
Organizatorami spotkania były Haygrove i „Jagodnik”.
Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury