Wynalezienie wina z bąbelkami przypisuje się często XVI-wiecznemu francuskiemu mnichowi z klasztoru benedyktynów, znanemu jako Dom Pierre Perignon. Potocznie jako szampan określane jest każde wino musujące, jednak prawdziwy trunek o tej nazwie musi pochodzić z francuskiej Szampanii i być wytwarzany z winogron trzech odmian – chardonnay, pinot noir i pinot meunier. Także wypełniający charakterystyczne bąbelki dwutlenek węgla koniecznie musi być naturalnym produktem dwuetapowej fermentacji – najpierw w dużych zbiornikach, a potem w butelkach. Przy nalewaniu szampana do butelek dodaje się do niego cukru i drożdży. Powstający w zamkniętej butelce dwutlenek węgla rozpuszcza się w winie, a po otwarciu butelki zaczyna tworzyć sławne bąbelki.
Za jedne z najdroższych i najlepszych szampanów świata uchodzę te z logiem marki Krug. Swoje pierwsze wino z bąbelkami pochodzący z Niemiec Joseph Krug stworzył w 1843 roku. Dzisiaj właścicielem legendarnej marki jest LVMH, francuski koncern, do którego należy m.in. Louis Vuitton.
Krug Grande Cuvee to flagowy trunek domu winiarskiego z Reims. Butelka tego szampana o objętości 750 ml kosztuje co najmniej 800 zł. „Wytrawny szampan, pełen świeżych aromatów i mocy – doskonale zrównoważony, intensywny, pełen smaku dojrzałych owoców i miodu. Stworzony ze starannie wyselekcjonowanych winogron, zbieranych ręcznie i dostarczanych od pokoleń przez tych samych plantatorów. 6-letni okres dojrzewania w piwnicach nadaje szampanowi głębię i odpowiednią harmonię” – w ten sposób Krug Grande Cuvee opisuje importer wykwintnego alkoholu Dom Szampana.
Krug słynie z tego, że fermentację wszystkich swoich win przeprowadza w drewnianych beczkach, a szampan dojrzewa minimum 6 lat. Tegoroczny Grande Couvee pojawi się na rynku dopiero w 2020 roku.
Najcenniejszym klejnotem z kolekcji Kruga jest Clos D’Ambonnay. Butelka tego szampana to wydatek ok. 10 tys. zł. W przeciwieństwie do innych trunków tej marki tworzony jest tylko z jednej odmiany winogron (pinot noir) i w jednej winnicy – Clos d’Ambonnay. Zbiory winogron nadających się do produkcji tego szampana odbywają się nie częściej niż co dziesięć lat. W bukiecie zapachowym Kruga Clos D’Ambonnay wyczujemy nuty francuskiej brioszki, prażonych migdałów i czerwonych owoców leśnych. Całość uzupełniają aromatyczne przyprawy korzenne.
Źródło: