Święto truskawki kaszubskiej w weekend w Gdańsku

Sorbet ze świeżych truskawek mrożony ciekłym azotem, chłodnik pomidorowo-truskawkowy i przede wszystkim świeżą truskawkę prosto z pola będzie można skosztować podczas Święta Truskawki Kaszubskiej i Produktów Regionalnych Pomorza w najbliższy weekend w Gdańsku.

Potrawy będą przygotowywane na oczach widzów, a lody truskawkowe mrożone ciekłym azotem będzie można nawet samemu przygotować. Jeden z organizatorów i przygotowujący potrawy, Michał Turek uważa, że jedną z atrakcji święta będzie świeża truskawka prosto z pola… w Gdańsku. – Świeżo zerwana, bez pośredników, z pominięciem rynku hurtowego i chłodni trafi na stragany w Gdańsku – zachęca.

Zapowiada, że celem organizowanego już po raz trzeci święta truskawki kaszubskiej w Gdańsku jest też pokazanie, co można z tego owocu zrobić czyli np. dżemy, soki, herbaty i chutneje. Na miejscu będzie robiona lemoniada truskawkowa.

Oprócz truskawki kaszubskiej na ponad 30 straganach będą też potrawy regionalne, głównie z Pomorza – przetwory, wędliny, chleb, miód, sery proponowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, wytwórców i drobnych przetwórców. Będzie też rękodzieło.

Będzie też rodzinny turniej ubijania kaszubskiego masła w kierzkach i pokaz przygotowywania lodów z musztardy mrożonych ciekłym azotem.

Dla tych, którzy nie samym chlebem i truskawkami żyją ma być trening funkcjonalny i zajęcia Nordic Walking ale też „zagłębie leżakowe”, gdzie będzie można zjeść, wypić, odpocząć. Dzieci będą miały swoją strefę.

Święto Truskawki Kaszubskiej i Produktów Regionalnych Pomorza odbędzie się w najbliższy weekend w śródmieściu Gdańska, na skwerze położonym nad Kanałem Raduni przy ulicy Rajskiej 2.

Truskawka Kaszubska (po kaszubsku: Kaszebsko Malena) jest produktem tradycyjnym województwa pomorskiego. Rozporządzeniem Komisji Europejskiej w 2009 r. nazwę produktu zarejestrowano, jako Chronione Oznaczenie Geograficzne. Był to pierwszy w woj. pomorskim a 13 w kraju produkt, który spełniał unijne warunki.

Znawcy truskawek kaszubskich przekonują, że ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od innych gatunków większa zawartość cukru w owocach. Ma na to wpływ specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, głównie występujące tu latem dobowe wahania temperatury – chłodne noce i upalne dnie.

Od lat 70. ubiegłego wieku organizowane jest święto Truskawkobrania, które jest największą imprezą plenerową na Kaszubach. Odbywa się każdego roku pod koniec czerwca na Złotej Górze koło Kartuz.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSzkodniki drzew owocowych. Roztocze (cz. I)
Następny artykułDo walki z suszą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.