Spadło spożycie wina na świecie, USA po raz pierwszy przed Francją

W roku 2013 spadło spożycie wina na świecie - poinformowała w Paryżu Międzynarodowa Organizacja ds. Winorośli i Wina (OIV), sygnalizując zarazem, że Stany Zjednoczone po raz pierwszy wyprzedziły pod tym względem Francję.

W sumie na świecie w ub.r. wypito 238,7 mln hektolitrów wina, czyli 2,5 mln hl mniej (1 proc.) niż w 2012 r., przy czym połowę z tego przypada na Stany Zjednoczone (29 mln hl), Francję (28 mln hl) oraz Niemcy, Włochy i Chiny – poinformował dyrektor generalny OIV Jean-Marie Aurand.

Chociaż wolumen światowego handlu winem zmalał o 2,2 proc. (98 mln hl), to wartość wzrosła o 1,5 proc., osiągając 73 mld euro. – Rynek się zglobalizował: jeszcze dziesięć lat temu eksportowane było 25 proc. światowej produkcji wina, a teraz jest to 10 pkt proc. więcej – powiedział Aurand.

Stany Zjednoczone stały się pierwszym krajem na świecie pod względem spożycia wina, wyprzedzając pod tym względem po raz pierwszy rynek francuski. Podczas gdy spożycie w USA jest niemal stałe (wzrost o 0,5 proc. w liczącym 320 mln ludzi kraju), to w 66-milionowej Francji znacząco spadło (o 7 proc.). Jednak Amerykanie piją głównie wina lokalne (80 proc. spożycia), a spośród win importowanych wina francuskie pozostają daleko z tyłu za argentyńskimi i chińskimi. Według szefa OIV może mieć na to wpływ cena tego produktu.

Podobnie spadek spożycia wina odnotowano we Włoszech (o 3,7 proc.) i Hiszpanii (o 2,2 proc.), a w Wielkiej Brytanii o 0,5 proc. Przy czym W. Brytania plasuje się na 2. miejscu za USA pod względem importu wina.

Dyrektor generalny OIV zwraca uwagę, że „produkcja chińskiego wina spadła w 2012 r. na skutek zagrożeń klimatycznych, ale w 2013 r. głównie nastąpił spadek importu (wina z zagranicy) o 5 proc., co bez wątpienia oznacza, że Chińczycy mieli spore zapasy” tego produktu.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGroźne prognozy
Następny artykuł15 maja kończy się nabór wniosków na dopłaty bezpośrednie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.