Wyroby kilkudziesięciu producentów regionalnej, niskoprzetworzonej żywności zaprezentowano w niedzielę w Gdańsku podczas VIII Pomorskiego Święta Produktu Tradycyjnego. W minionych latach stoiska z żywnością odwiedziły tysiące mieszkańców Trójmiasta i okolic.
Edyta Klasa z Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego w Gdańsku poinformowała, że wystawcy to głównie członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Pomorskie i Koła Gospodyń Wiejskich z Kaszub, Kociewia i Żuław. Jej zdaniem główną barierą uniemożliwiającą wprowadzanie żywności regionalnej, produkowanej na małą skalę, na rynek są przepisy weterynaryjne i sanitarne w tym zakresie.
Zwróciła uwagę, że pewną nadzieję na zmianę tej sytuacji daje rozpoczęcie prac legislacyjnych m.in. dotyczących zmian w przepisach weterynaryjnych, które mają ułatwić przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednią przez producentów i rolników. „Coraz więcej o tym się mówi, jest coraz więcej akcji społecznych domagających się złagodzenia przepisów w zakresie sprzedaży żywności lokalnej” – dodała.
Pomorskie jest na drugim miejscu w kraju pod względem liczby produktów na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Województwo posiada na liście 144 produkty a receptury kolejnych 12 czekają na wpisanie. Na listę prowadzoną przez ministerstwo wpisywane są produkty stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, które są wytwarzane tradycyjnymi metodami co najmniej od 25 lat. W całym kraju zarejestrowanych jest już ponad 1250 produktów tradycyjnych.
Za: