Próba sabotażu światowych statystyk czarnej porzeczki?

Dokument sygnowany przez IBA (International Blackcurrent Associacion) traktujący o manipulacjach dotyczących prognoz zbiorów czarnej porzeczki w sezonie 2013 dotarł do Krajowego Stowarzyszenia Producentów Czarnej Porzeczki, które udostępniło go fachowym mediom. Poniżej publikujemy jego własne tłumaczenie.

„Próba sabotażu światowych statystyk zbiorów czarnej porzeczki to „strzał we własne kolano”
Dokument mający rzekomo pokazywać zbiory czarnej porzeczki w wysokości 150 000 ton w sezonie 2013 to prawdopodobnie próba sabotowania „w przód” ceny tych owoców – mówi prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki (IBA), Svend Jensen .
 
Dokument – przekazany do prezesa Jensena przez renomowanego klienta branży, zaniepokojonego taką taktyką – cytuje jako źródło Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych w Lublinie, ale nikt nie wie, w jaki sposób został skompilowany.
 
Zbiory w Polsce mogą przekraczać 50% światowej produkcji czarnej porzeczki – mówi prezes Jensen i wszelkie sugestie, że w Polsce mogłyby być wyższe niż zwykle, mają bezpośredni wpływ na negocjacje cenowe dla wszystkich członków IBA w sezonie, niezależnie od kraju.
 
Ale wynik końcowy polskich zbiorów w 2013 r. to około 105 000 ton. W rezultacie przetwórcy spodziewają się średniej całkowitej światowej produkcji i stabilnego popytu.
 
Czarne porzeczki są komercyjnie uprawiane w 21 krajach, a całkowite roczne zbiory (średnia z ostatnich 3 lat) wynoszą 184 294 ton. Czarne porzeczki są przede wszystkim przetwarzane na koncentrat stosowany do produkcji soków. Ceny koncentratu są bardzo konkurencyjne, a przetwórca nie może zapłacić więcej niż jego konkurenci – zrozumienie rzeczywistej podaży zbiorów jest więc ważne w tworzeniu parametrów zakupu dostaw – mówi Jensen.
 
Od 2008 r. IBA prognozuje zbiory czarnej porzeczki dla wszystkich krajów członkowskich, a przez wcześniejsze 12 lat takie informacje otrzymywano od Europejskiego Stowarzyszenia Czarnej Porzeczki. Informacje z IBA są obecnie akceptowane przez przemysł przetwórczy jako najlepsze i najbardziej niezawodne źródło informacji dla kupujących i sprzedających – mówi Jensen.
 
– Ale musimy pójść dalej i stworzyć wspólne podejście do prognoz zbiorów ,obejmujących wszelkie źródła. Prognozy mają duży wpływ na „oczekiwania rynku”, a my jesteśmy odpowiedzialni za wiarygodne  informacje – mówi Jensen .
 
Choć zapasy koncentratu posiadane przez przetwórców są tajemnicą handlową, najważniejsze z mediów branżowych, FoodNews, informuje, że sądzi się, że światowe zapasy koncentratu są bardzo małe ( FoodNewsVol 41/No 29/ 19 lipca 2013 ).
 
Były spory o wiarygodność polskich szacunków zbiorów w poprzednich latach – mówi Jensen i szalenie ekstrawaganckie wahania prognoz doprowadziły do niepewności na rynku i niepewnych cen rynkowych. Te stworzyły cykle koniunktury-dekoniunktury, które doprowadziły do poważnych zakłóceń w dostawach na rynku, z których nie skorzystał nikt poza kilkoma spekulantami surowców od czasu do czasu.
 
W 2012 r. polscy rolnicy utworzyli KSPCP (Krajowe Stowarzyszenie Producentów Czarnej Porzeczki) i ta nowa organizacja opracowała system prognozowania zbiorów w porozumieniu z polskimi władzami regulacyjnymi i dużymi, renomowanych przetwórcami, dostarczając najbardziej wiarygodnych szacunków zbiorów .
 
Globalne przetwórstwo może sobie poradzić sobie z rozwojem i stałymi dostawami – mówi Jensen. Solidne dostawy pozwalają na innowacje w rozwoju nowych produktów z czarnej porzeczki. Nowości w agronomii i hodowli roślin oznaczają, że możemy lepiej walczyć z wyzwaniami stawianymi przez zmiany klimatu. Oczekujemy również istotnych nowych nasadzeń w Europie Wschodniej i Azji, gdyż zainteresowanie czarną porzeczką rozwija się również poza tradycyjnymi obszarami uprawy tego gatunku.
 
Ale zwiększona produkcja powinna rozwijać się równolegle z nowymi inicjatywami dotyczącymi popytu na rynku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy widzieliśmy liczne wyniki opublikowanych badań pokazujące potencjał suplementów z czarnej porzeczki w zmniejszaniu szkodliwych skutków stresu, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Takie produkty mają zadziwiający potencjał na rynku i jesteśmy świadomi ich znaczenia.
 
Jednym z najbardziej ekscytujących wniosków z naszego ostatniego Forum nt. wpływu zmian klimatu na agronomię i hodowlę roślin było uświadomienie sobie, że zmiana klimatu (i globalne ocieplenie) prawdopodobnie zwiększy poziom pozytywnych związków fitochemicznych w czarnej porzeczce, które pomagają w łagodzeniu stresu u ludzi – mówi Jensen.”

Źródło: IBA, KSPCP, tłum. W. Górka

O komentarz w tej sprawie Ogrodinfo.pl zwrócił się do prof. Eberharda Makosza, prezesa TRSK. Jego odpowiedź przeczytać można tutaj:
W kwestii sabotażu statystyk czarnej porzeczki

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBogdan Jarociński
Następny artykułUkraińcy spożywają dwa razy więcej pomidorów niż Niemcy

1 KOMENTARZ

  1. No i gdzie to stanowisko profesora ? Mam czasem wrażenie że już pora na nowy nie jednoosobowy system szacowania zbiorów ! Kto teraz odda różnicę tego co było a mogło być ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.