Fot. 1. Właściciel plantacji pokazowej truskawki – Andrzej Glinka opowiadał o technologii produkcji w swoim gospodarstwie
Na ziemi grójeckiej nie mogło jednak zabraknąć także sztandarowej dla tego rejonu kraju odmiany Marmolada® ‘Onebor’ . Jej owoce są przeznaczane głównie na eksport, a plantacja zakładane są w sierpniu z sadzonek doniczkowanych. Rośliny sadzone są na płask, ale w każdym rzędzie (pojedynczym) zakładane jest nawadnianie. Wszystkie nasadzenia są ściółkowane słomą. Po zbiorach owoców liście są koszone, co znacznie ułatwia prowadzenie ochrony roślin po zbiorze oraz nawożenie. Ponadto p. Andrzej mechanicznie reguluje szerokość rzędów (fot. 2).
Podczas prezentacji na polu można było zapoznać się z zaleceniami dr Zbigniewa Jarosza (UP Lublin) i Jarosława Barszczewskiego (Yara Poland) odnośnie do nawożenie plantacji po zbiorze. Zalecali przede wszystkim, aby nie zapominać, że po zbiorze rośliny budują potencjał plonotwórczy na przyszły rok. Wśród polecanych nawozów znalazły się: Unika Calcium (w dawce 100-250 kg/ha), a do dokarmiania dolistnego Kristalon niebieski (przy niższej temperaturze) lub zielony (w korzystniejszych warunkach termicznych). J. Barszczewski podkreślił także, aby producenci truskawek wzięli przykład z sadowników i truskawkom jesienią dostarczyli także cynku i boru. Te dwa składniki mają zwiększyć odporność roślin na niską temperaturę zimą (zapobiec przemrożeniu uprawy).
Fot. 3. Przygotowanie stanowiska pod truskawkę za pomocą brony aktywnej
Następnym etapem jest albo sadzenie ręczne albo za pomocą sadzarki. Albert Zwierzyński (gospodarz pokazów, prowadzący także całe spotkanie) i Tomasz Pieniak, reprezentujący firmę Vivai Mazzoni, zaprezentowali sposób sadzenia truskawek – materiału szkółkarskiego frigo.
Fot. 4. Albert Zwierzyński (z lewej) i Tomasz Pieniak
[NEW_PAGE]
Fot. 5. Narzędzia przydatne podczas sadzenia wykonane własnym sumptem
Przy wykorzystaniu materiału szkółkarskiego doniczkowanego można pracę usprawnić wykorzystując sadzarkę. Prezentowana podczas spotkania maszyna Sfoggia Itala (fot. 6) zaprojektowana jest, aby umożliwić precyzyjne sadzenie. Rośliny wyjmowane są z pojemników ręcznie (fot. 7) i umieszczane przez operatora w chwytakach przytwierdzonych do łańcucha prowadzącego, który z kolei przenosi i umieszcza je w bruździe na określonej głębokości i określonej odległości od poprzedzającej rośliny.
Fot. 7. Sadzonki doniczkowane przygotowane do sadzenia