Macfrut – nie tylko targi

Targi Macfrut odbywają się we włoskiej Cesenie co roku. Uczestnicy tegorocznej imprezy wystawienniczej, oprócz oferty 817 wystawców na łącznej powierzchni wystawowej 30 tys. m2, mieli okazję zobaczyć procesy produkcji i przygotowania do sprzedaży owoców miękkich w okolicznych gospodarstwach i kooperatywie Apofruit.
Uprawa truskawek 
Prowincja Forli-Cesena położona jest w północnej części Włoch, nad Adriatykiem i stanowi część regionu Emilia-Romania. Region ten znany jest nie tylko z winnic i wytwarzanego lokalnie wina, lecz także z produkcji owoców: brzoskwiń, czereśni, truskawek, gruszek i melonów. Niewielki areał zajmują plantacje malin, jeżyn oraz aktinidii (minikiwi). 
Większość producentów owoce wyprodukowane w swoich niedużych gospodarstwach dostarcza do kooperatyw, a te realizują zamówienia mniejszych i większych odbiorców. Plantacje malin i jeżyn zakładane są zazwyczaj tradycyjnie w gruncie „pod chmurką”, w przeciwieństwie do truskawek, których powierzchnia uprawy w tunelach i szklarniach wzrasta. Dzieje się tak, gdyż we Włoszech, podobnie jak w Polsce, dąży się do wydłużenia okresu podaży owoców na rynku. Poza okrywaniem plantacji, do uprawy wprowadza się odmiany truskawki z grupy powtarzających owocowanie oraz maliny owocujące na pędach jednorocznych. 
W jednym z odwiedzonych podczas Macfrut gospodarstw truskawki są uprawiane w niskich tunelach foliowych. Plantacja odmiany ‘Monterey’ została założona na podwyższonych zagonach okrytych czarną folią (fot. 1). Na każdym z zagonów wyznaczono po dwa rzędy roślin, a każdy wyposażono we własną linię kroplującą (do podlewania i nawożenia).

Fot. 1. Rośliny posadzono na podwyższonych zagonach w dwóch rzędach

[NEW_PAGE]

Wysokiej jakości materiał szkółkarski frigo jest zazwyczaj wysadzany na przełomie maja i czerwca. Pierwsze kwiaty są usuwane z roślin, aby odpowiednio je wzmocnić na starcie. W warunkach północnych Włoch w uprawie odmian tradycyjnych w ciągu 20 dni zbiera się 600–700 g truskawek z jednej rośliny, a w przypadku odmian powtarzających owocowanie – w ciągu 65–80 dni rośliny rodzą do 800 g owoców każda. W bieżącym sezonie owoce zaczęły dojrzewać pod koniec sierpnia, a sezon skończył się w połowie listopada. Bezpośrednio po zbiorze w pojemniki PE owoce są zestawiane w plastikowych skrzynkach IFCO na palety i odstawiane do obiektu grupy producentów.
Ze względu na coraz mniej przewidywalne z roku na rok warunki pogodowe, producent uprawiający truskawki w tunelu ma zawsze pewność uzyskania owoców wysokiej jakości, które spełniają warunki stawiane przez odbiorców kooperatywy (fot. 2). Lokalizacja plantacji blisko obiektu grupy Apofruit pozwala na dostarczanie zerwanych owoców do schłodzenia w czasie 1 godziny. 

Fot. 2. Zbiór owoców odmiany ‘Monterey’ w niskim tunelu foliowym 

Zadaniem dostawców owoców – jak wyjaśniał Filippo Gallinucci, menadżer obiektu grupy – jest produkcja owoców, a grupa dba o ich zbyt. System traceability pozwala na śledzenie historii dostarczonego do konsumenta produktu od pola i producenta, przez łańcuch dostaw, do sklepu, w którym towar został kupiony. Obecnie w większości krajów europejskich staje się to normą – wyjaśniał F. Gallinucci.

 
… i innych gatunków
Drugi dostawca owoców do grupy Apofruit, którego plantacja jest zlokalizowana w niedalekiej odległości od Ceseny, to Evangelista Traco. Plantacje borówki wysokiej, jeżyny i maliny założono z wysokiej jakości materiału szkółkarskiego, ale rośliny – jak dotychczas – są uprawiane w glebie i nie są osłaniane tunelami foliowymi. Jak podkreślał producent, jego gospodarstwo może być określone jako tradycyjne, a odmiany w uprawie są dobierane pod kątem smaku owoców (fot. 3). 

Fot. 3. Asortyment owoców w gospodarstwie Evangelista Traco

[NEW_PAGE]

Dla maksymalizacji wielkości plonu i podniesienia opłacalności produkcji uprawia on maliny owocujące na pędach jednorocznych, z których owoce zbiera się od początku lipca do pierwszych dni października: ‘Autumn Bliss’ i ‘Polka’, a także maliny letnie, głównie ‘Wilamette’. Coraz większą popularnością we Włoszech cieszą się odmiany malin o złotożółtych owocach. Łatwą w uprawie w otwartym gruncie okazała się odporna na ewentualne spadki temperatury poniżej 0°C odmiana ‘Golden Queen’. Jej owoce są słodkie i doskonale nadają się do bezpośredniego spożycia. 
Maliny odmian letnich prowadzone są przy rusztowaniach w kształcie litery „V” – do bambusowych palików i rozciągniętych między nimi sznurków mocowane są pędy owocujące w danym roku. W środku rzędu pozostaje miejsce na nowo wyrastające pędy (fot. 4). Jak twierdzi włoski producent, taki system pozwala na prowadzenie roślin nisko i łatwy dostęp do wszystkich pędów podczas zabiegów ochrony. 

Fot. 4. Plantacja maliny prowadzona przy rusztowaniu „V”

Ponadto na plantacji utrzymano dość szerokie rozstawy rzędów, ze względu na posiadane maszyny do uprawy gleby i opryskiwacze. E. Traco od kilku lat uprawia także jeżynę i minikiwi, którymi w ostatnich latach zaczęli interesować się konsumenci. Plantacja jeżyny została założona głównie z odmian bezkolcowych (najpopularniejsze we Włoszech to ‘Thornfree’, ‘Chester’, ‘Lochness’ i Reuben®). 

 
Jakość i marka 
Grupa Apofruit to lider w dostarczaniu najwyższej jakości owoców wyprodukowanych lokalnie do włoskich i zagranicznych supermarketów. Grupa rocznie sprzedaje blisko 4 tys. ton truskawek deserowych. Owoce pochodzą tylko i wyłącznie z certyfikowanych plantacji, a ich bezpieczeństwo i jakość są monitorowane podczas całego procesu produkcji i przygotowania do sprzedaży zgodnie z wymaganiami określonymi w wytycznych GlobalGAP, BRC i IFS. Owoce wszystkich gatunków są dostarczane do jednego z dziesięciu obiektów logistycznych zlokalizowanych na terenie całego kraju w rejonach z produkcją ogrodniczą, z których aż siedem jest w regionie Emilia-Romagna, a pozostałe na Sycylii, w Lacjum i Metaponto. 
Zwiedzany obiekt w Cesenie służy przygotowaniu do sprzedaży głównie brzoskwiń, moreli, nektaryn, a także jabłek i truskawek. Dostarczane tutaj owoce na „wejściu” są poddawane restrykcyjnej kontroli jakości, a dane dotyczące partii owoców są wprowadzane do systemu informatycznego. Jest to możliwe dzięki znakowaniu produktu już na plantacji podczas zbioru (fot. 5) i paletyzacji. 

Fot. 5. Znakowanie produktu to możliwość jego identyfikacji

Po schłodzeniu owoce są przekazywane na linie do metkowania i przygotowania do sprzedaży: sprawdzana jest ponownie jakość, masa punnetu (indywidualne opakowanie) i dane na etykietach dotyczące odmiany, daty i miejsca zbioru oraz długości okresu shelf-life. Linie pakerskie są zautomatyzowane − do obsługi potrzeba tylko dwóch osób. Większość truskawek jest zbywana pod marką Solarelii. Marka ta wyodrębnia tylko produkty najwyższej jakości i najlepszych odmian, wyprodukowane we Włoszech z zachowaniem najwyższych standardów dobrej praktyki rolniczej. 

Tekst i fot.: Dorota Łabanowska-Bury
Artykuł pochodzi z numeru 12/2014 miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNa rosyjskim rynku w III kwartale 2014
Następny artykułTo był wyjątkowo trudny rok dla rolników i producentów żywności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.