List Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek do przetwórców

Publikujemy otrzymany dzisiaj od Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych porzeczek list z propozycją określenia rozmiarów nadprodukcji czarnych porzeczek wynikającego z wielkości areału nasadzeń krzewów tego gatunku w Polsce. KSPCP stara się o pozyskanie środków na dopłaty do mogących być zlikwidowanymi plantacji.
„Siemiatycze, 24.07.2015 r.
Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek

Krajowa Unia Producentów Soków

Krajowe Stowarzyszenie Przetwórców Owoców i Warzyw

 
W trosce o byt stojących nad przepaścią gospodarstw produkujących owoce porzeczki czarnej, a w szczególności tych, które w tym kierunku się wyspecjalizowały, w wyniku drastycznie niskich cen oferowanych od 3 lat producentom (poziom około 25% kosztów produkcji) Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek rozpoczęło starania o pozyskanie środków finansowych (pomoc de minimis) na dopłaty dla producentów zdecydowanych na zmianę profilu produkcji poprzez likwidację całkowitą bądź zmniejszenie wielkości posiadanych plantacji i zaniechanie tej produkcji przez okres co najmniej 5 lat. Ponieważ powtarzanym od wielu lat, koronnym argumentem przemysłu przetwórczego usprawiedliwiającym niskie ceny była i jest stale powiększająca się powierzchnia nasadzeń porzeczki czarnej w Polsce, prosimy o możliwie szybką odpowiedź na następujące pytanie:
Jeżeli Państwo uważacie, że w Polsce istnieje duża nadprodukcja owoców porzeczki czarnej, to o ile (jaki procent) powierzchnia, a tym samym produkcja porzeczki czarnej powinna być zmniejszona, by przemysł przetwórczy mógł stosować ceny w skupie tych owoców opłacalne dla producentów (przewyższające koszty produkcji)?
Informacja ta jest nam niezbędna do ustalenia wielkości powierzchni plantacji i poziomu produkcji owoców w naszym kraju, bezpiecznej dla zachowania równowagi rynkowej, a tym samym stabilizacji cen na owoce  porzeczki czarnej.
Odpowiedzi na przedstawione pytanie oczekujemy do 28 lipca br. z uwagi na krótki czas, jaki mamy na złożenie wniosku do MRiRW o pozyskanie środków na zmianę profilu produkcji przez zdecydowanych na to producentów porzeczki czarnej. Brak odpowiedzi na postawione pytanie w określonym terminie uważać będziemy jako zaprzeczenie o istnieniu takiego zjawiska w Polsce. 
 
Z wyrazami szacunku
Zarząd KSPCP
/Wiesław  Błocki/”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMinister Marek Sawicki spotkał się z plantatorami czarnych porzeczek
Następny artykułNie 800, a 600 zł dostaną plantatorzy porzeczek?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.