„Szanowny Panie Ministrze
W związku z niezwykle dramatyczną sytuacją, w jakiej po raz kolejny znaleźli się producenci owoców czarnej porzeczki w Polsce, zwracamy się do Pana z prośbą o pomoc w wypracowaniu i wdrożeniu działań mających na celu stabilizację rynku tych owoców w przyszłości.
W ocenie przedstawicieli przemysłu przetwórczego ciągle powtarzaną przyczyną tak niskich cen oferowanych producentom od 3 lat na owoce porzeczki czarnej jest zbyt duża i wciąż powiększająca się powierzchnia uprawy tej rośliny w Polsce. Zwróciliśmy się zatem do przemysłu przetwórczego i chłodniczego z prośbą o pomoc w oszacowaniu i wskazaniu nam wielkości tych nadwyżek, jeżeli one faktycznie istnieją, w celu podjęcia działań zmierzających do ograniczenia zarówno powierzchni plantacji, jak i wielkości podaży owoców na rynek (pismo opublikowane tutaj -red.).
Według KSPCP żadne pieniądze wypłacone bezpośrednio plantatorom czarnej porzeczki w formie jednorazowej pomocy finansowej np. de minimis nie pomogą w stabilizacji tego rynku, a wręcz rozbudzą nadzieję i oczekiwania na podobne wsparcie w przyszłości. Dlatego też uważamy, że należy wszystkie możliwe do uzyskania z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi środki finansowe skierować na dopłaty dla producentów porzeczki, którzy zadeklarują zmianę profilu produkcji, poprzez likwidację lub zmniejszenie plantacji w gospodarstwie i na działkach, które są ich własnością.
Proponujemy by ta dopłata wynosiła 3000 – 5000 zł do 1 hektara (wielkość do dyskusji), a po jej otrzymaniu producent byłby zobowiązany do zaniechania produkcji porzeczki czarnej na zlikwidowanym areale poprzez okres przynajmniej 5 lat.
Uważamy, że należałoby przyjąć powierzchnię, na której to zaprzestano by produkcji owoców porzeczki czarnej na poziomie ok. 8 tys. ha, co obniżyłoby podaż owoców na wiele lat w wielkości ok. 20%. Prosimy również Pana Ministra na ile jest to możliwe o nakłonienie zakładów przemysłu przetwórczego i chłodniczego do dofinansowania tej akcji, ponieważ realizacja tego pomysłu przyniesie również wymierne korzyści i dla nich. Pamiętamy przecież wypowiedzi ich przedstawicieli, również na spotkaniu z Panem w dn. 22 lipca 2014r., że każdy kg porzeczki zakupiony w niskiej cenie przynosi im duże straty. Prosimy zatem o rozważenie naszej propozycji, a w przypadku, w co głęboko wierzymy, jej zaakceptowania, o przygotowanie przez podlegle Panu służby uwarunkowań prawnych przy jej realizacji.
Z wyrazami szacunku
Zarząd KSPCP”
Źródło: KSPCP