Odkrył to Włoch, Fiorenzo Omenetto, docent inżynierii biomedycznej z Tufts University w Medford w USA, który od lat wraz ze swoją grupą pracował nad właściwościami jedwabiu i możliwościami jego aplikacji na materiał biologiczny.
Jedwab ma unikalną strukturę krystaliczną, która czyni z niego jeden z najbardziej wytrzymałych materiałów w naturze: składa się w przeważającej części z fibroiny, białka nierozpuszczalnego i biodegradowalnego, które ma zdolność do stabilizacji i ochrony innych materiałów, z którymi wejdzie w kontakt.
Omenetto i jego współpracownicy pomyśleli więc o użyciu fibroiny jako tarczy ochronnej w konserwacji owoców. W ich eksperymentach, opublikowanych w Scientific Reports, zanurzano truskawki świeżo zerwane w roztworze zawierającym fibroinę. Owoce następnie potraktowano parą wodną w warunkach próżni, żeby wzmocnić powłokę fibroinową do grubości od 27 do 35 tysięcznych milimetra.Po przeprowadzeniu tego zabiegu z jedwabiem truskawki pozostawiono w temperaturze pokojowej razem z innymi owocami, nie poddanymi zabiegom.
Po tygodniu truskawki pokryte jedwabiem były nadal świeże i soczyste, podczas gdy pozostałe straciły kolor i wyschły. Ten sam eksperyment powtórzono na bananach – pozwoliło to spowolnic proces ich dojrzewania.Analizy wykazały, że powłoka z jedwabiu chroniąca owoce przepuszcza mniej tlenu i dwutlenku węgla. Odkrywcy gwarantują, że nie zmienia się konsystencja owoców, za to ich smak nawet zyskuje.
za: www.ansa.it
bg