Czy obecna produkcja owoców jagodowych w Polsce pokrywa potrzeby przemysłu przetwórczego? Czy należy ją zwiększać lub zmniejszać? Działać, czy wszystko pozostawić biegowi zdarzeń? Czy jesteśmy w stanie utrzymać wiodącą pozycję w Europie w produkcji świeżych i przetworzonych owoców jagodowych?
Takie pytania zadał na wstępie prof. Eberhard Makosz, który zwołał posiedzenie komisji wnioskowej powołanej na XIV Ogólnopolskiej Konferencji Sadowniczej w Lublinie 8 grudnia ubiegłego roku. Odbyło się ono 12 kwietnia w Warszawie.
Postanowiono stworzyć „mapę drogową”, która zawierałaby zarówno problemy agrotechniczne (nowe środki ochrony roślin, technologie, nawozy), jak i wszelkie inne aspekty gospodarcze dotyczące produkcji owoców jagodowych. Na jej podstawie można wypracować wnioski, które są niezbędne do utrzymania dobrej pozycji Polski w tej branży. Prof. Eberhard Makosz zaproponował wspólne (producentów i przetwórców) przedsezonowe spotkanie po kwitnieniu jabłoni. Obie strony przedstawią na nim swoje problemy, przymiarki do plonów i do cen w oparciu o prognozy światowe. Członkowie komisji chcą również wystąpić do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o powołanie Departamentu Produkcji i Przetwórstwa Ogrodniczego. Bardzo spodobał się pomysł prof. Makosza, Witolda Boguty i posła Mirosława Maliszewskiego, żeby stworzyć Forum Ogrodnicze złożone z kilkunastu ekspertów z zakresu ogrodnictwa, którzy zdefiniowaliby problemy branży, podali sposoby na ich rozwiązanie i mieli ścisły kontakt z resortem rolnictwa.
Więcej na ten temat w czerwcowych numerach „Hasła Ogrodniczego” i „Warzyw”
JS