Jagodowe Trendy 2016

Na sali w Kraśniku
25 i 26 lutego w Kraśniku po raz XII spotkali się producenci owoców powszechnie zwanych jagodowymi. Przyjechali na Lubelszczyznę po to, aby dowiedzieć się jak produkować, promować i zbywać po dobrych cenach wytwarzane w swoich gospodarstwach owoce. Obok owoców jagodowych, tematyka merytoryczna kongresu objęła także drzewa pestkowe.
Gości konferencji przywitali Marian Smentek ze Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej oraz dr Paweł Krawiec z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie – przedstawiciele organizatorów spotkania. W pierwszych ławkach zasiedli także reprezentanci władz lokalnych oraz związku sadowników – Mirosław Maliszewski i Tomasz Solis. 
 
Kraśnickie spotkania od lat organizowane są z dużym zaangażowaniem, z roku na rok zwiększa się nie tylko liczba uczestników, lecz także grono wystawców oraz powierzchnia zajmowana przez stoiska. W tym roku wyjątkowo bogaty jest także program merytoryczny spotkania – w sumie w ciągu dwóch dni wygłoszone zostaną 34 wykłady, z czego cztery dotyczą gatunków pestkowych, dwa – produkcji cydru, jeden – kampanii promocyjnej owoców jagodowych, a pozostałe są ściśle związane z produkcją owoców miękkich. 
 
Województwo lubelskie słynie z produkcji owoców, a szczególnie owoców jagodowych. To tutejsi producenci stanowią o wielkości zbiorów w skali kraju. Poziom produkcji w gospodarstwach jest na coraz wyższym poziomie, wiele upraw dostarcza owoców z przeznaczeniem do bezpośredniej konsumpcji. 
 
W pierwszym dniu targów i konferencji udział wzięło ok. 600 osób, wiele z nich brało udział w wykładach. 
 
 
Wśród wystawców w tym roku były nie tylko szkółki oferujące sadzonki malin i truskawek. Po raz pierwszy pojawiły się oferty sprzedaży sadzonek borówki wysokiej (niepokonanego lidera w gatunkach jagodowych), jagody kamczackiej (wschodzącej gwiazdy) oraz jeżyny (często uprawiana przez producentów malin jako uzupełnienie asortymentu). Zdaniem szkółkarzy, areał uprawy tych gatunków w kraju zwiększa się – często plantacje jagody kamczackiej zastępują likwidowane hektary porzeczki czarnej. 
 
Zapraszamy do naszej galerii.
 
dłb

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNie będzie dopłat do bezprawnie użytkowanej ziemi
Następny artykułSezon porzeczkowy rusza…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.