Jagodowe Mistrzostwa Świata

W Lublinie, 14 czerwca br. rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł obroniła reprezentacja producentów malin. Turniej stał się wielką promocją owoców jagodowych.

Mistrzostwa Honorowym Patronatem objęły światowe organizacje plantatorów International Blackcurrant Association, International Blueberry Organization oraz Prezydent Miasta Lublina. Obok turnieju plantatorów rozegrany został jagodowy turniej z udziałem drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13).

O zwycięstwie drużyny plantatorów malin zadecydował najkorzystniejszy bilans bramkowy. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny truskawek, czarnej porzeczki i borówek.

Razem można sięgać po mistrzostwo

To już kolejny wspólny projekt. Widać duże zaangażowanie całej branży owoców jagodowych w to żeby być razem i aby promować swój produkt. Zawody są przykładem tego jak można współpracować. Wspólnie pokazujemy konsumentom z jaką pasją produkujemy. Każdego dnia zachęcamy do konsumpcji. Korzyścią jest dobre samopoczucie, zdrowie i uroda. To jest czas na polskie superowece! – powiedział Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Drużyna malin

Reprezentację producentów malin wystawia Lubelszczyzna. 75% krajowej produkcji malin pochodzi z plantacji w naszym regionie, Lubelskie jest jednym w największych producentów malin na świecie. Jest to też region w Polce z największą liczbą dni słonecznych w roku.
Trenerzy: Damian Czarnota, Cezary Ziółkowski. Menadżer: Paweł Krawiec.
Mistrzostwa łączą w świadomości wielu ludzi fakty, czym bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej owoców jagodowych potrzebujemy w diecie – mówi Cezary Ziółkowski, trener reprezentacji producentów malin, który od lat uprawia maliny w sercu Lubelskiego Zagłębia Malinowego i pasjonuje się piłką nożną.
Promujemy filiżankę owoców jagodowych w sezonie zbiorów. Codziennie. Poszerzamy rynek, jakbyśmy poszerzali bramkę. Łączą nas pasje i odpowiedzialność za wynik. Rośne popularność naszych owoców wśród konsumentów. Są to owoce wybitnie zdrowe i wartościowe – powiedział Paweł Krawiec, menadżer drużyny malinowej, naukowiec, praktyk, doradca, międzynarodowy ekspert rynku malinowego.

Drużyna truskawkowa

Drużynę wystawili plantatorzy z regionu Płońska i Czerwińska nad Wisłą, największego w Polsce zagłębia produkcji truskawek. Kapitan Szymon Kamiński. Grający Selekcjoner: Adam Borzęcki. Trener – dr Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, naukowiec od lat pracujący w tematyce owoców jagodowych, w szczególności w truskawce. Grający rzecznik prasowy – Albert Zwierzyński, doradca, prywatnie również plantator.
Widać rosnące zainteresowanie naszymi owocami. Powstaje w naszym środowisku wiele inicjatyw, których wspólnym celem jest promocja owoców jagodowych – mówi Szymon Kamiński, kapitan reprezentacji producentów truskawek. Na boisku jest tak jak codziennie w polu, olbrzymie znaczenie ma pogoda. Przy takiej temperaturze, wygra ten kto potrafi lepiej rozłożyć siły – dodaje Kamiński.

Drużyna borówkowa

Reprezentację producentów borówki stworzył Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA), z dużym udziałem plantatorów z Lubelskiego. Kapitanowie: Artur Szymański, Kazimierz Wasiak. Menadżer: Ireneusz Komorowski.
Nie licytujemy, który owoce jest lepszy. Tworzymy drużynę, która ma wspólny cel – 
mówi Kazimierz Wasiak, plantator z 15-letnim stażem, kapitan reprezentacji plantatorów borówki.
Plantatorzy owoców jagodowych wyznaczają nowy poziom producenckiej dojrzałości. Stawiamy na współpracę, codzienne wspieramy wspólną ofertę dla konsumentów
mówi z zadowoleniem Ireneusz Komorowski, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.

Drużyna porzeczkowa

Międzynarodową reprezentację producentów porzeczek wystawia Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek. Stowarzyszenie reprezentuje branżę i promuje walory porzeczki. Polska jest największym na świecie jej producentem i najważniejszym eksporterem. Odpowiadamy za ponad połowę światowej produkcji czarnej porzeczki (53%). Kapitan: Zbigniew Chołyk. Menadżer: Piotr Baryła.
Skład polskiej drużyny plantatorów wzmocnili Jens Holme Pedersen, President International Blackcurrant Association (Dania), Florent Baillard, V-ce President IBA (Francja) oraz plantator Michael Bullinger (Niemcy).
Zachęcamy wszystkich by codziennie spożywali filiżankę świeżych polskich owoców jagodowych. Dadzą one energię i złagodzą upały. Dla wspólnej idei bawimy się razem
mówi Piotr Baryła, plantator porzeczek z ponad 20-letnim doświadczeniem – Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i w-ce prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (IBA).

Promujemy owoce jagodowe i umiejętność współpracy

Promujemy umiejętność współpracy. Jest bardzo uniwersalna. Bazuje na wspólnym celu i zaufaniu. Zaufanie producentów do zarządów, do dostawców, dokładnie tak jak w piłce, jak w każdym sporcie drużynowym. Bez zrozumienia, wyrozumiałości, bez autentycznej współpracy nie można iść do przodu. W zglobalizowanym świecie ta współpraca idzie dalej. Współpracujemy z przedstawicielami różnych branż, z różnymi gatunkami owoców jagodowych i z producentami różnych krajów. Cały projekt jest sukcesem Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Rola organizacji branżowych jest tu bardzo duża – Zbigniew Chołyk, kapitan reprezentacji producentów czarnej porzeczki. Wspólnie promujemy polskie owoce jagodowe i nasze kompetencje w ich uprawie – dodaje Chołyk, który od 28 lat produkuje jabłka, porzeczki i wiśnie, od ponad 20 lat kieruje grupą Z.P.O. „Stryjno Sad”, która produkuje, przechowuje, sortuje i sprzedaje co roku ponad 4 tys. ton owoców jagodowych.

Plantatorzy z myślą o najmłodszych

Obok turnieju plantatorów rozegrany został jagodowy turniej drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13). W rywalizacji udział wzięło 8 zespołów, w tym reprezentacje Szkoły Podstawowej Rossosz, KS AZ-BUD Komarówka Podlaska; Szkoła Podstawowa w Tomaszowicach, Szkoła Podstawowa w Stasin. Wszyscy zawodnicy i kibice częstowani byli przez plantatorów owocami truskawek, malin, pierwszymi w tym roku borówkami i czarnymi porzeczkami. Rywalizacja młodzieży była niemniej zacięta.
Zwycięzcą rywalizacji U-13 została drużyna Szkoły Podstawowej nr 43 z Lublina. Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 29 z Lublina, Szkoły Podstawowej nr 43 z Lublina oraz Komarówki. Medale wręczał Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.


Organizatorem II Jagodowych Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Partnerami Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej oraz Fundacja Promocji Polskiej Borówki. Mistrzostwa Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Lublina Pan dr Krzysztof Żuk, światowa organizacja plantatorów czarnej porzeczki – International Blackcurrant Association oraz International Blueberry Organization, zrzeszająca producentów borówki z całego świata.

Źródło: informacja prasowa Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCeny referencyjne a przyszłość branży owocowo-warzywnej
Następny artykułPozostałości pestycydów we francuskich produktach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.