Dni Wina i Konwent Polskich Winiarzy w Jaśle

Ponad 30 właścicieli winnic oraz importerów z Polski i zagranicy w najbliższy weekend weźmie udział w 10. edycji Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle (Podkarpackie). Będą zachęcać do degustacji blisko 300 gatunków win. Równolegle z Dniami Wina odbywa się też 10. Konwent Polskich Winiarzy.

– W sobotę i niedzielę na jasielskim rynku zaprezentowane zostaną wina z Polski oraz m.in. Bułgarii, Gruzji, Węgier, Słowacji i Słowenii. Oprócz degustacji można poznać też dzieje regionów, z których pochodzą poszczególne produkty – powiedziała rzeczniczka jasielskiego magistratu Agata Koba.

Podczas dwudniowej imprezy będą prezentowane akcesoria i sprzęt służący do uprawy winorośli oraz wytwarzania win. Zaplanowano również warsztaty winiarskie, koncerty zespołów muzycznych. Jasielskie Dni Wina tradycyjnie rozpocznie korowód uczestników, który w sobotę przejdzie ulicami miasta.

– Atrakcją tegorocznej edycji Dni są degustacyjne warsztaty winiarskie, czyli porównywanie win polskich i zagranicznych. Próbki win o podobnej stylistyce będą łączone w pary i serwowane z zakrytych butelek; oceny dokonają uczestnicy warsztatów – zauważyła Koba.

Rzeczniczka podkreśliła, że organizowane po raz dziesiąty Międzynarodowe Dni Wina są okazją do promocji wina oraz miasta. – Jasło odegrało ważną role w najnowszych dziejach polskiego winiarstwa; w tym mieście w pierwszej połowie lat 80. ub. wieku powstała pierwsza profesjonalna winnica w powojennej Polsce – przypomniała.

Organizatorami przedsięwzięcia są m.in. samorząd Jasła i Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy „Vinum pro Cultura”.

Równolegle z Międzynarodowymi Dniami Wina w Jaśle odbywa się też 10. Konwent Polskich Winiarzy; weźmie w nim udział 180 osób, reprezentujących 70 polskich winnic oraz zainteresowanych polskim rynkiem winiarskim firm. – Z jednej strony jest to forum wymiany doświadczeń i miejsce spotkań polskich właścicieli winnic, a z drugiej okazja do ich zinwentaryzowania – powiedziała prezes Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” Ewa Wawro.

Stowarzyszenia skupiające zainteresowanych uprawą winorośli szacują, że w Polsce jest ponad 500 winnic, z tego na Podkarpaciu ok. 150.

Podkarpackie winnice liczą od kilku arów do dwóch – trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20 – 40 arów. W regionie uprawia się winorośl na ok. 70 hektarach, m.in. w okolicach Jasła, Krosna, Strzyżowa, Przeworska i Rzeszowa. Początki uprawy winorośli na obszarze dzisiejszego Podkarpacia sięgają X-XI wieku. Winiarstwo na tych terenach stopniowo zanikało w XVI i XVII stuleciu, w dużej mierze za sprawą konkurencji win węgierskich, które wówczas zaczęły być masowo przywożone do Polski. Powróciło pod koniec XX stulecia.

Źródlo:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSawicki: pomoc suszowa nie jest odszkodowaniem
Następny artykułObudź emocje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.