Długowieczne wino z Madery

Na małej, wulkanicznej wyspie Maderze na Atlantyku powstaje charakterystyczne wino słynące z długowieczności. Wzmacniane jest spirytusem. Potrafi dojrzewać w beczce ponad 20 lat.

Większość powierzchni Madery jest górzysta. Krajobraz tej portugalskiej wyspy tworzą głębokie doliny i strome zbocza. Tam na wulkanicznych glebach uprawia się winogrona. Z nich produkuje się długo dojrzewające wino wzmacniane, które nosi taką samą nazwę jak wyspa.

– Madera jest winem wzmacnianym spirytusem w trakcie fermentacji. Po jej zakończeniu i uzyskaniu poziomu ok. 17 proc. alkoholu, wino przelewane jest do kadzi i przebywa przez 3 miesiące w wysokiej temperaturze (35-50 stopni) – wyjaśnia krytyk winiarski Ewa Rybak.

– W ostatnim etapie madera trafia do beczek, gdzie dojrzewa od 3 do 10 lat. Podstawowa klasyfikacja dotyczy wieku wina: mogą być 3-, 5-, 10-, 15- i 20-letnie. Najlepsze madery są winami rocznikowymi i są starzone w beczkach ponad 20 lat – mówi dziennikarka portalu Winicjatywa.pl.

Historia winiarstwa na Maderze sięga XV wieku. Żeglarze zabierali trunek w dalekie rejsy, np. do Indii. Spostrzeżono, że wino, które wraca na wyspę, ma szlachetniejszy smak. Opracowano więc taką metodę produkcji, która naśladowałaby warunki panujące w gorącej okrętowej ładowni.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRaport dla PE: wykup ziemi zagrożeniem dla rolników
Następny artykułPrezydent na gali AgroLigi : z polskiej żywności można być dumnym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.