Ciekawe maliny rodem z Włoch

‘Evita’, ‘Amaranta’ i ‘Sungold’ to trzy nowe odmiany malin uzyskane w wyniku prac hodowlanych prowadzonych przez naukowców wspołpracujących z firmą Sant’Orsola z Pergine (prowincja Trydent, Włochy), znanego producenta owoców jagodowych, truskawek i późnych odmian czereśni.

Jak informował Marco Giacomelli, kierownik jednostki hodowlanej Sant’Orsola, trzy nowe kreacje zaprezentowane w grudniu 2012 r. zwiększą do ośmiu ogólną liczbę odmian, których jedynym właścicielem jest ta firma. Poszukiwanie nowych, ciekawych propozycji do produkcji stawia przed współpracującymi z tą włoską jednostką hodowlaną farmerami szansę bycia konkurencyjnymi wobec innych plantatorów, a ponadto pozwala na zwiększenie opłacalności uprawy oraz uzyskanie zdrowych i plennych roślin. Dotychczas najlepszą odmianą na rynku była ‘Tulameen’ i celem hodowców było uzyskanie odmian o zbliżonych cechach, lecz o wyższej wydajności.

Malina to jedna z niewielu upraw na rynku włoskim, którą można prowadzić w ciągu 12 miesięcy w roku. Stąd też hodowcy nowych odmian w dużej mierze kładą nacisk właśnie na znalezienie lepszych i bardziej produktywnych malin, a także innych owoców miękkich, jak np. truskawki. Opatentowane odmiany pozwalają na sprostanie wymaganiom producentów pod względem produktywności i wydajności, jak i wymogom rynku odnośnie do walorów smakowych oraz jakości owoców.

‘Evita’ to odmiana o wczesnej porze dojrzewania (7 dni przed standardową odmianą ‘Erika’) i wysokiej produktywności owoców z rośliny (można podwoić produkcję, zbierając owoce wiosną i jesienią). Owoce są duże, stożkowate, o jasnoczerwonej barwie (fot. 1). Skórka jest gładka. Bardzo atrakcyjną cechą tej odmiany jest wielkość owoców – średnio 6,61 g, dzięki czemu zbiór przeprowadzany może być szybko i sprawnie. Owoce charakteryzują się wysoką jakością i trwałością w obrocie handlowym. Polecane są szczególnie jako deserowe ze względu na dobry smak (8,72° Brix).

Fot. 1. ‘Evita’

‘Amaranta’ to także odmiana o wczesnym, długim i regularnym kwitnieniu (5 dni wcześniej w porównaniu z odmianą ‘Erika’). Budowa krzewów umożliwia szybki zbiór owoców. Odmiana nadaje się do uprawy polowej, bez konieczności okrywania. Owoce są wydłużone, stożkowate, czerwone, o bardzo gładkiej skórce (fot. 2). Smak owoców jest ponadprzeciętny (9,60° Brix). Charakteryzują się ponadto dobrą trwałością, są odporne na ściskanie, nie rozsypują się. Średnia masa owocu wynosi 5,59 g.

Fot. 2. ‘Amaranta’

‘Sungold’ kwitnie regularnie. Owocowanie jest wczesne i prawidłowe (6 dni wcześniej niż odmiana ‘Erika’). Plonowanie jest standardowo o 15% wyższe w porównaniu z odmianą ‘Erika’, a dodatkowo może być podwojone, gdy zbiór ma miejsce zarówno wiosną, jak i jesienią. Owoce są żółte, stożkowate, regularne. Cechują się dobrym i delikatnym smakiem (9,89° Brix), dobrze znoszą transport, są odporne na ściskanie. Średnia masa owocu to 5,01 g. Nie wykazują tendencji do rozsypywania się.

Nowe odmiany są w tym roku testowane na terenie Włoch pod względem ich przydatności do uprawy w różnych rejonach kraju. Niebawem będą dostępne w handlu w wielu krajach (Wielka Brytania, zachodnia i środkowa Europa, Afryka, obie Ameryki i Australia). Czy Polska okaże się zbyt dużym konkurentem w produkcji malin i będzie wykluczona z listy krajów, w których nowe odmiany będą dostępne, tego nie wiemy.  

Dorota Łabanowska-Bury
Fot. 1, 2 Sant’Orsola

Artykuł pochodzi z numeru 10/2013 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKsiężyc myśliwych przyniósł mróz
Następny artykułBezpieczny produkt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.