WRZOSY NOWEJ GENERACJI

    Szybko powiększa się oferta odmian wrzosu pospolitego (Calluna vulgaris), których liczbę ocenia się na dobrze ponad 1000. Poszerzają się też możliwości użycia tej krzewinki, u nas wciąż będącej przede wszystkim domeną szkółkarzy oraz twórców i miłośników ogrodów, a np. w Niemczech znanej także jako popularna roślina doniczkowa. Wszystko to sprawia, że nie brakuje nowych informacji dla producentów wrzosów.


    Garden Girls



    Początki hodowli C. vulgaris sięgają mniej więcej połowy XIX wieku. Przełomem ostatnich dziesięcioleci okazało się wprowadzenie na rynek tak zwanych pączkowych odmian, zwłaszcza późno kwitnących z grupy Garden Girls®. Hodowcą tej ostatniej jest Niemiec Kurt Kramer (fot. 1), który swoje prace rozpoczął około 30 lat temu. Pierwszą jego kreacją „pączkową” była 'Melanie’ o białych kwiatach, wprowadzona na rynek na początku lat 90. ub. wieku. Podstawową zaletą odmian „pączkowych” jest to, że pąki się nie rozwijają, kwiaty nie są więc zapylane i nie przekwitają, a — w efekcie — bardzo długo stanowią ozdobę rośliny (z reguły do 3 miesięcy). Pojawienie się długo kwitnących wrzosów przyczyniło się z kolei do wzrostu popularności tych roślin, zwłaszcza w uprawie doniczkowej — w Niemczech produkuje się ich rocznie 40 mln sztuk, z czego około 80% przypada właśnie na odmiany „pączkowe”.


     
    Fot. 1. Kurt Kramer — hodowca wrzosów i innych roślin z rodziny wrzosowatych



    Obecnie najpopularniejszymi ich przedstawicielkami są u naszych zachodnich sąsiadów: 'Marlies’, 'Marleen’ oraz te z grupy Garden Girls®, jak np.: 'Aphrodite’ (fot. 2), 'Bonita’ (o czerwonych liściach jesienią), 'Sandy’ (o jasnożółtych liś­ciach). Jedną z najlepszych nowszych odmian K. Kramera jest 'The-resa’ (fot. 3), o żółtych liś­ciach (intensywność barwy zwiększa się w miarę spadku temperatury) i różowych pąkach, którą w 2003 roku wyróżniono złotym medalem międzynarodowej wystawy ogrodniczej IGA Rostock. Wśród nowości, jakie hodowca ten zaprezentował jesienią ubieg-łego roku, znalazły się 'Jette’ (fot. 4) — mutant jego różowo kwitnącej odmiany 'Anette’ mający ciemniejsze pąki czy 'Suzanne’ — mutant, przypominającej dzikie formy odmiany 'Amethyst’, o jaśniejszych lila pąkach. Zapowiedział też rychłe wprowadzenie na rynek kreacji o pąkach „najczerwieńszych z dotychczasowych”, a także odmiany o intensywnie żółtych liściach, ale pozbawionej pąków kwiatowych (fot. 5), które — jak się wyraził — „zaburzają efekt kolorystyczny” u form o tej barwie liści. Jednak najważniejszym celem K. Kramera jest otrzymywanie odmian o możliwie długim okresie kwitnienia. Podaje, że w przypadku wrzosu pospolitego hodowla trwa 6–8 lat od pierwszych krzyżowań do wprowadzenia nowości na rynek. Okres ten uwzględnia procedury związane z uzyskaniem wyłącznego prawa do odmiany, gdyż przedstawicielki grupy Garden Girls® podlegają prawnej ochronie (w całej UE), a ich właściciel udziela licencji ograniczonych.



    Fot. 2. 'Aphrodite’ — przedstawicielka grupy Garden Girls®



    Fot. 3. 'Theresa’ — jedna z odmian wrzosów „pączkowych” o barwnych (żółtych) liściach, których kolor staje się intensywniejszy w miarę spadku temperatury (tu: zdjęcie z końca lata)




    Fot. 4. 'Jette’ — nowość hodowli K. Kramera, mutant pochodzący od 'Anette’




    Fot. 5. Kandydatka na odmianę — barwnolistna, niezawiązująca kwiatów



    Na europejskim rynku coraz częściej pojawiają się w sprzedaży wrzosy w doniczkach określane mianem Twingirls®. Są to „bliźniacze” formy utworzone przez posadzenie do jednego pojemnika roś­lin dwóch odmian o kontrastowym zabarwieniu (fot. 6), np. 'Alicia’ + 'Aphrodite’. Mniej popularne są Girl-Trios, składające się z trzech elementów.



    Fot. 6. Twingirls®, czyli dwie odmiany wrzosu pospolitego z grupy Garden Girls®
    w jednym pojemniku



    Beauty Ladies



    Grupę odmian „pączkowych” o tej nazwie wprowadził mniej więcej 2 lata temu Holender Henk Hoekert. Jej przedstawicielki można było oglądać jako nowość na ubiegłorocznych targach Plantarium, na stoisku firmy Boomkwekerij Hoekert. Jest ich w sumie 14, np. 'Andrea’, 'Leonie’, Marielle’ (fot. 7), 'Samantha’, 'Veronique’, przy czym pierwsza litera nazwy danej odmiany podpowiada kolor liści (A — żółte) bądź pąków kwiatowych (L — lila, M — różowe, S — czerwone, V — białe).



    Fot. 7. 'Marielle’ — przedstawicielka grupy Beauty Ladies wrzosów „pączkowych”


    H. Hoekert zajmuje się hodowlą wrzosów prawie 20 lat, ok. 13 lat temu wprowadził na rynek odmianę 'Dark Beauty’ o pełnych czerwonych kwiatach, a protoplastę grupy Beauty Ladies otrzymał w 1999 r. Oprócz tego, ma w dorobku własne odmiany krzewów iglastych i liściastych (np. Euonymus japonica 'Green Rocket’ o sztywnych wyprostowanych pędach). Prace hodowlane prowadzi w ramach działalności spółki Eden’s Creations, którą wyodrębniono ze szkółki Hoekert.


    Na jesień 2004 roku wyprodukowano (głównie w Niemczech) w sumie 3 mln wrzosów z grupy
    Beauty Ladies (fot. 8) — dostępne były trzy odmiany: 'Victorious’, 'Shirlita’ i 'Marielle’. Rozmnażaniem zajmuje się na razie tylko kilka niemieckich zakładów, które podpisały umowę z agentem hodowcy, firmą Europlant Canders. Ta ostatnia zajmuje się sprawami licencyjnymi i egzekwowaniem wyłącznego prawa do tych chronionych odmian.



    Fot. 8. Wrzosy z tej grupy oferowane na jednej z niemieckich giełd roślin ozdobnych
    jesienią 2004 r.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułRADY „STARSZYCH” KOLEGÓW
    Następny artykułROLNICTWO TO SZTUKA. PRZYJDŹ I ZOBACZ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.