WRZOŚCE W DONICZKACH (CZ. I). GATUNKI I ODMIANY

    W Polsce wrzośce znane są jako rośliny służące przede wszystkim do dekoracji ogrodów. Tymczasem w zachodniej Europie są one uprawiane coraz częściej w doniczkach oraz w innego rodzaju pojemnikach i wykorzystywane do ozdoby wnętrz, zwłaszcza chłodnych, a także tarasów, werand, balkonów oraz grobów. Jako dodatki i tak zwane wypełniacze wchodzą w skład różnych kompozycji kwiatowych, w tym bukietów z kwiatów ciętych. Wrzośce w doniczkach są ulubionymi roślinami Niemców. Przewodzi im piękny wrzosiec delikatny (fot. 1), produkowany tam w liczbie około 60 milionów roślin doniczkowych rocznie (należy więc do czołówki tego typu roślin o ozdobnych kwiatach). Inne gatunki wrzośców produkowane są w doniczkach już w niewielkich ilościach, na przykład wrzosiec czerwony — około 3 mln, wrzosiec popielaty — około 0,5 mln, a kilka pozostałych — w ilościach niemających znaczenia rynkowego. Rośliny wrzośca delikatnego sprzedawane w naszym kraju pochodzą w większości z importu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby nasze zakłady ogrodnicze (szkółkarskie) wyspecjalizowane w produkcji roślin wrzosowatych, w swoim asortymencie uwzględniły także wrzośce w doniczkach.


    Fot. 1. Erica gracilis to najpopularniejszy gatunek wrzośca w uprawie doniczkowej



    Trochę botaniki


    Do rodzaju wrzosiec (Erica) należy około 670 gatunków krzewinek i krzewów. Występują one przede wszystkim w południowej Afryce, zwłaszcza na Przylądku Dobrej Nadziei, czyli na obszarze najmniejszego państwa roślinnego nazywanego Capensis, o powierzchni odpowiadającej mniej więcej obszarowi Wielkopolski. W Europie występuje tylko 21 gatunków wrzośca, a w Polsce zaledwie jeden — wrzosiec bagienny (E. tetralix), na nielicznych stanowiskach na torfowiskach wysokich Pomorza Zachodniego i Dolnego Śląska.


    Wrzosiec delikatny i jego odmiany


    Wrzosiec delikatny (Erica gracilis) w południowej Afryce występuje w pobliżu wybrzeża Oceanu Indyjskiego, w górach o średniej wysokości. Tamtejsze gleby odznaczają się dużą wilgotnością, ale są przepuszczalne, mają odczyn kwaśny i zawierają znaczną ilość surowej próchnicy. Wrzosiec rośnie tam jako luźny krzew, do wysokości około 1 metra. Rośliny gatunku typowego mają igiełkowate liście długości do około 4 mm, których dolną stronę pokrywają włoski gromadzące wodę z mgły, częstej na wybrzeżu oceanu. Dzwonkowate kwiaty — zbudowane z czterech zrośniętych płatków korony, długości 3–4 mm — są różowe.


    W obrębie gatunku znane są dwie odmiany botaniczne, różniące się terminem kwitnienia: E. gracilis var. hiemalis, kwitnąca na przełomie zimy i wiosny, oraz E. gracilis var. autumnalis, kwitnąca jesienią. Od 1850 roku w uprawie znajduje się tylko odmiana jesienna, od której wywodzą się odmiany rozpoczynające kwitnienie z końcem lata. Wrzosiec delikatny i kilka innych gatunków południowoafrykańskich trafiło do Europy w XIX wieku — najpierw do Anglii, a potem do Francji i Niemiec. Pierwsza odmiana klonalna 'Weisse Perle’ pojawiła się około 1900 roku w okolicach Lipska w Niemczech. Później hodowlą nowych odmian zajmowano się na różną skalę w wymienionych wcześniej krajach, a z czasem zaczęli dominować w tym dziele Niemcy i tak zostało do dzisiaj. Pierwsze odmiany wyselekcjonowano z siewek. Były nimi, na przykład, ’Glasers Rote’, otrzymana przez Glasera w latach 1929–32 czy 'Auerbachs Weisse’, znaleziona przez Auerbacha w 1935 roku.


    Ta pierwsza wciąż stanowi trzon podstawowego doboru odmian wrzośca delikatnego w Niemczech. Rośliny intensywnie się krzewią, są gęste i zwarte o pędach wzniesionych, mają kwiaty ciemnoczerwone, błyszczące, kwitną bardzo obficie i długo. Pozostałe sprawdzone kreacje to: ’Glasers Weinrote’ — kwiaty ciemniejsze i krzewinki bardziej zwarte niż u 'Glasers Rote’; ’Globularis’ — najważniejsza odmiana we Francji, kwiaty ma mniejsze niż inne odmiany, lecz bardzo liczne, mogą być różowe, łososiowe lub miedzianoczerwone, rozwijają się późno, lecz długo; ’Typ Schmidbauer’ — kwiaty ciemnoczerwone i duże; 'Weisses Schloss’ — kwiaty białe i ’Bayernblut’ — kwiaty czerwonoróżowe, krzewinki duże i szerokie, kwitnienie obfite.


    Obecnie hodowcy zwracają szczególną uwagę na ulepszanie i utrzymywanie w czystości genetycznej dotychczasowych odmian, między innymi w wyniku krzyżowania ich z roślinami gatunku typowego. Dzisiejsze odmiany różnią się w zasadzie barwą kwiatów (fot. 2, 3) i terminem kwitnienia. Według tej drugiej właściwości, podzielono je na cztery grupy:




    • wczesne — rozpoczynające kwitnienie już w sierpniu,


    • średnio wczesne — zakwitające we wrześniu,


    • średnio późne — rozwijające kwiaty na przełomie września i października;


    • późne — z kwiatami pojawiającymi się od około połowy października.

    W zależności od przebiegu pogody latem, terminy kwitnienia ulegają zmianom. Podobnie kolor kwiatów. Na przykład: barwa przejściowa czerwono-różowa zależy w znacznym stopniu od temperatury nocy. Jeśli noce są chłodne, to przeważa barwa czerwona.



    Fot. 2. 'Weisse Mayer’ — jedna z odmian wrzośca delikatnego



    Fot. 3. Erica gracilis 'Fischer’


    Inne gatunki wykorzystywane w produkcji doniczkowej



    Wrzosiec czerwony (Erica carnea) w stanie naturalnym występuje w Alpach oraz w górach południowej i południowo-wschodniej Europy. Znosi większą niż pozostałe wrzośce zawartość wapnia w strefie systemu korzeniowego. Osiąga wysokość 30–50 cm, ma wąskie liście do 6 cm długości, ułożone na pędach po 3 lub 4 w okółkach. Czteropłatkowe kwiaty o koronie długości 5–6 mm są ciemnoróżowe, osadzone w kątach liści i tworzą kwiatostan przypominający jednostronne grono. Dzięki mutacjom wydał około 100 odmian, różniących się, między innymi, barwą kwiatów — od białej do czerwonej. Większość odmian kwitnie obficie od grudnia do kwietnia, a niektóre — także od października do maja.


    Wartościowymi odmianami wrzośca czerwonego są, na przykład: 'Chalenger’ — kwiaty różowe; 'Golden Starlet’ — liście żółte, kwiaty białe; 'Isabell’ — kwiaty białe; 'Kramer’s Weisse’ — kwiaty białe; 'Nathalie’ — kwiaty ciemnoczerwone; 'Lohse’s Rubin’ — kwiaty rubinowe; 'Myretoun Ruby’ — kwiaty fioletowe; 'Rosalie’ — kwiaty różowe; 'Vivellii’ — kwiaty ciemnoczerwone; 'Whisky’ — liście żółtomiedziane, kwiaty lila (fot. 4); 'Wintersonne’ — pąki kwiatowe brązowoczerwone, kwiaty jasnoczerwone; 'Rotes Juwel’ — kwiaty czerwone; 'Winterfreude’ — kwiaty rubinowoczerwone i 'Winter Rubin’ — kwiaty ciemnoczerwone. W gruncie większość odmian kwitnie od lutego do kwietnia, maja.



    Fot. 4. Erica carnea 'Whisky’



    Wrzosiec popielaty (E. cinerea) występuje w stanie naturalnym w zachodniej Europie, gdzie doras­ta do wysokości 60 cm, w uprawie jest niższy. Tworzy krzewinki szerokie i wyniosłe. Igiełkowate liście z drobnymi rzęskami długości 5–7 mm ułożone są na pędach po 3 lub 4 w okółkach. Dzbaneczkowate kwiaty długoś­ci do około 6 mm, przeważnie purpurowofioletowe lub różowe, zebrane są w grona wzdłuż wierzchołkowej częś­ci pędów. Kwitnie od czerwca do września. Wrzosiec popielaty reprezentują, między innymi, odmiany: 'Alba Major’ — kwiaty białe; 'Alfred Bowerman’ — kwiaty ceglastoczerwone do ciemnoróżowych; 'C.D. Eason’ — kwiaty karmazynoworóżowe; 'C.G. Best’ — kwiaty łososioworóżowe; 'Eiddler’s Gold’ — liście złocistożółte (zimą w gruncie czerwienieją), kwiaty lilaróżowe; 'Golden Drop’ — liście złocistożółte (zimą w gruncie czerwonomiedziane), kwiaty lilaróżowe, nieliczne; 'Golden Sport’ — liście złocistożółte, kwiaty karminoworóżowe; 'Heidebrand’ — kwiaty płomiennoróżowe; 'P.S. Patrick’ — kwiaty ciemnopurpurowe z odcieniem rudawym; 'Pentreath’ — kwiaty purpurowofioletowe i 'Summer Gold’ — liście jasnozłocistożółte, kwiaty karmazynoworóżowe.


    Wrzosiec darlejski (Erica darleyensis) otrzymano w 1905 roku, w wyniku krzyżowania E. carnea E. erigna. Znanymi odmianami tego gatunku są: 'Darley Dale’ — równoznaczna z typem, liście szarozielone, kwiaty jasnoróżowe; 'Kramer’s Rote’ — kwiaty ciemnoróżowe (fot. 5) i 'White Perfection’ — kwiaty białe, pojawiają się od listopada (kwitnienie trwa do maja), a w gruncie — od lutego (do maja).



    Fot. 5. Erica x darleyensis 'Kramer’s Rote’ fot. 4, 5 E. Pudełek


    Wrzosiec rozpierzchły (E. vagans) w stanie naturalnym występuje w zachodniej Europie (Wielka Brytania, Francja, Portugalia i Hiszpania). Wyrasta do wysokości 30–40 cm (fot. 6). Szerokie kwiaty dzwonkowate są różowe i rozwijają się od lipca do września. W uprawie reprezentowany przez odmiany, na przykład: 'Holden Pink’ — kwiaty jasnolilaróżowe; 'Lyonesse’ — kwiaty czysto białe z brązowymi pylnikami; 'Mrs. D. F. Maxwell’ — najważniejsza odmiana o kwiatach ciemnoróżowych; 'St. Keverne’ — kwiaty różowe, ma tendencję do wydawania pędów rewersyjnych, charakterystycznych dla gatunku, z jaśniejszymi kwiatami, które należy usuwać i 'Hookstone Rosea’ — kwiaty różowe, bardzo ładne.



    Fot. 6. Erica vagans 'Yellow John’ fot. 1–3, 6 A. Cecot


    Wrzosiec krzewiasty (E. arborea) w stanie naturalnym występuje często w rejonie śródziemnomorskim, w Afryce Północnej, na Wyspach Kanaryjskich, na Kaukazie i na obszarach sąsiednich. Tworzy krzewy lub drzewa do wysokości 5 m i wyższe. Kwiaty ma prawie kuliste, długości 3–4 mm, białe lub szarawobiałe, pachnące, zebrane w okazałych wierzchołkowych kwiatostanach długości 20–40 cm, rozwijających się wczesną wiosną. Odmiana 'Albert’s Gold’ rośnie silnie, ma błyszczące żółte liście; 'Estrella Gold’ rośnie powoli, ale ma też błyszczące żółte liście, zwłaszcza młode. Wrzosiec ten, wraz z odmianami, nadaje się do ogrodów zimowych.


    Wrzośce uprawiane sporadycznie. W doniczkach można również uprawiać gatunki o kwiatach długości do 10 mm i dłuższych, również rozmnażane za pomocą sadzonek pędowych. Pochodzą one z południowej Afryki i są przydatne do dekoracji wnętrz. Uwagę warto zwrócić na następujące: E. axilliflora — ma kwiaty dzwonkowate, różowe, pojawiające się w III–V; E. taxifolia i E. lateralis — kwiaty dzwonkowate, lila, w III–V; E. formosa — kwiaty dzwonkowate, białe, w III–V; E. baccans — kwiaty dzwonkowate, różowe, w III–VI; E. densiflora — kwiaty rurkowate, lila, z białawą nasadą wewnątrz, w III–VI; E. grandiflora — kwiaty rurkowate, pomarańczowe, w VII–X (fot. 7); E. mammosa — kwiaty rurkowate, czerwone, w VII–X; E. patersonia — kwiaty rurkowate, żółte, w III–VI oraz w VIII–X; E. vestita — kwiaty rurkowate, biało-różowolilaczerwone, w VII–X; E. ventricosa — kwiaty dzwonkowate, różowe, w III–V. Jako ciekawostki traktuje się również gatunki E. cerenthoides (fot. 7) i E. curviflora (fot. 8).



    Fot. 7. Erica grandiflora (z prawej) i E. cerenthoides



    Fot. 8. Wrzosiec krzywokwiatowy (E. curviflora) kwitnie od marca do kwietnia

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułPOWODY ZAMIERANIA ROŚLIN PRZY AUTOSTRADACH
    Następny artykułŁĄCKIE JABŁKA PRODUKTEM REGIONALNYM?

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.