„OGRÓD – NA ZDROWIE!”

    To hasło, pod którym 25–27 sierpnia w warszawskim Centrum EXPO XXI zorganizowano 14. edycję Międzynarodowej Wystawy "Zieleń to Życie". W ciągu ostatnich kilku lat impreza ta stała się nie tylko największym szkółkarskim wydarzeniem w Polsce i w Europie Środkowowschodniej, ale także najbardziej profesjonalną i najliczniej odwiedzaną wystawą z branży ogrodniczej w naszym kraju.

    Na europejskim poziomie


    W tym roku wystawę „Zieleń to Życie” odwiedziło 18 900 zwiedzających (chwilami do kasy biletowej ustawiały się kolejki — fot. 1), w tym 6000 profesjonalistów (w ubiegłym roku — 4500). Do Warszawy przyjechało 240 wystawców z 9 krajów: Belgii, Czech, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier oraz Włoch. Dla porównania, odbywająca się w ramach targów Polagra-Farm Krajowa Wystawa Ogrodnicza (w opisie na stronie internetowej organizatorów przedstawiana jako „największa wystawa w Polsce prezentująca nowe odmiany roślin i nowe technologie stosowane w ogrodnictwie”) miała w 2006 r. nieco ponad 100 wystawców.



    Fot. 1. Chwilami do kasy wystawy „Zieleń to życie” ustawiały się kolejki


    Z pewnością na medialność szkółkarskiej imprezy oraz zainteresowanie nią amatorów duży wpływ ma jej tematyka przyciągająca działkowców i miłośników roślin (nie tylko pokazywane produkty, ale i organizowane podczas wystawy pokazy oraz wykłady). Z drugiej strony, trzeba przypomnieć, że wystawa „Zieleń to Życie” organizowana jest przez liczący tylko około 140 członków Związek Szkółkarzy Polskich oraz powołaną przez niego w 1998 roku do popularyzowania produkcji szkółkarskiej Agencję Promocji Zieleni. Inne, działające w naszym kraju branżowe organizacje ogrodnicze — mimo w wielu przypadkach większej liczby członków — podobnymi sukcesami nie mogą się pochwalić. Świadomość znaczenia promocji okazała się więc atutem szkółkarzy z ZSzP. Większość wystawców uznaje właśnie możliwość prezentacji szkółek potencjalnym odbiorcom materiału (zarówno hurtownikom, jak i finalnym nabywcom) za najważniejszą korzyść wystawy. Na bezpośrednie kontakty handlowe z reguły czas przychodzi później.


    Co pokazano?


    Wystawa „Zieleń to Życie ’06” zdominowana była przez dostawców ozdobnego materiału szkółkarskiego z Polski oraz z zagranicy (ekspozycje narodowe przygotowali w Warszawie Niemcy i Holendrzy), którzy prezentowali drzewa, krzewy, pnącza oraz byliny. Podobnie jak przed rokiem, uwagę zwracała spora oferta bylin (odpowiedzią na zainteresowanie polskiego rynku tymi roślinami była m.in. informacja jednej z niemieckich szkółek bylinowych o rozpoczęciu sprzedaży tych produktów w kilku warszawskich centrach ogrodniczych).


    Na potrzeby wystawy na powierzchni około 500 m2 powstał — przy współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu — klasyczny ogród pokazowy „Miejski zakątek”, stworzony z 6000 krzewów róż, pęcherznic i bukszpanów, 33 dużych drzew, trawy oraz kostki kamiennej. Z ofertą dla zieleni miejskiej związany był interesujący produkt prezentowany przez firmę Erbis z Wrocławia — przepuszczalna dla wody nawierzchnia TerraWay. To sklejone dwuskładnikową żywicą kruszywo kamienne pozwala na utwardzanie ciągów pieszych i komunikacyjnych wokół drzew i krzewów, zapewniając równocześnie roślinom dostęp do wody deszczowej (fot. 2) i powietrza. Nawierzchni tego typu używa się już od 20 lat w Niemczech, a w Polsce zaczęto ją wykorzystywać m.in. na Dolnym Śląsku oraz we Włocławku.



    Fot. 2. Nawierzchnia z kruszywa kamiennego
    i żywicy wyjątkowo dobrze przepuszczająca wodę


    Szkółkarskiego materiału sadowniczego pokazano niewiele, swoje ekspozycje przygotowały 3 polskie gospodarstwa oraz kilka zagranicznych. W ofercie z tej branży dominowały krzewy jagodowe, a szczególnie wyróżniały się poszukiwane przez amatorów winorośle (przedstawione m.in. na stoisku szkółki Zbigniewa i Krystyny Krzewińskich). Gospodarstwo ogrodnicze Daar Hanny i Jana Karwowskich promowało pierwszą polską odmianę borówki wysokiej 'Bonifacy’ , której współtwórcami są m.in. dr Kazimierz Pliszka oraz Hanna Karwowska (fot. 3). Ireneusz Jędrzejewski reprezentujący Gospodarstwo Jędrzejewski® polecał sadownikom m.in. karłową podkładkę Pumiselect® przeznaczoną dla brzoskwiń i moreli.



    Fot. 3. Dr Kazimierz Pliszka oraz Hanna Karwowska na stoisku szkółki Daar


    Produkty z pogranicza szkółkarstwa można było obejrzeć na stoisku firmy Plantpol Zaborze, która od kilku lat wzbogaca swoją podstawową ofertę (rośliny balkonowo-rabatowe) o byliny. Tegoroczną nowością była natomiast prezentacja nowego projektu pod nazwą „Niezwykłe rośliny”, w którego ramach co roku mają być oferowane unikatowe produkty. Zaczęto od dwóch. Polską premierę miała w Warszawie wollemia szlachetna (Wollemia nobilis) — prezentowana jako Wollemi Pine — drzewo iglaste z epoki dinozaurów, znane z liczących 120 mln lat skamielin, a odkryte na nowo w 1994 roku w Australii. Na wystawie odsłonięcia drzewa dokonał Ian Forsyth ambasador Australii w Polsce (fot. 4). Chociaż nie ma ono szansy na przetrwanie zimy w polskich ogrodach, może być jednak używane do dekoracji wnętrz — podobnie jak araukarie. Drugim produktem z opisywanego projektu ma być odporny na niską temperaturę bananowiec 'Freddi Banani’. Kolejne niezwykłe rośliny mają trafić do kolekcji Plantpolu w następnych latach.



    Fot. 4. Uroczystość polskiej premiery wollemi szlachetnej (Wollemia nobilis) na stoisku firmy Plantpol Zaborze uświetnił Ian Forsyth ambasador Australii w Polsce


    Technologie oraz środki produkcji dla szkółkarstwa i ogrodów stają się coraz ważniejszym działem wystawy. W Warszawie pokazano m.in. ciągniki szkółkarskie, maszyny do przesadzania drzew i krzewów, doniczkarki, pojemniki i doniczki, podłoża, nawozy oraz środki ochrony roślin. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza rębaki do gałęzi i odpadów drewnianych, gdyż — jak informowali szkółkarze — ze względu na przepisy nie można już takich produktów spalać w gospodarstwach. Rozdrobnione można natomiast kompostować lub używać do ściółkowania roślin.


    Jedną z atrakcji wystawy staje się „Konkurs Roślin”, który w tym roku zorganizowano po raz trzeci. Udział w tym konkursie biorą szkółkarze zgłaszając nowe na naszym rynku odmiany roślin, które wyhodowali, wyselekcjonowali lub wprowadzili do produkcji. Nagrodzone medalami odmiany roślin zyskują szczególną promocję, dzięki obecności w Warszawie przedstawicieli większości polskich mediów związanych z amatorskim ogrodnictwem, a także zainteresowaniu zwiedzających (fot. 5).
    W tym roku złotym medalem nagrodzono leukotoe (syn. kiścień) wawrzynowe (Leucotho fontanesiana) 'Makijaż’ zgłoszone przez szkółkę Dendrofarma Michała i Wiesławy Kałuzińskich z Tuszynka Majorackiego. Srebrne medale trafiły do szkółki Clematis Szczepana Marczyńskiego i Władysława Piotrowskiego za powojniki 'Mazury’ oraz 'Mazowsze’, brązowe — przyznano trzem roślinom: świerkowi białemu (Picea glauca) 'Dendrofarma Gold’ ze szkółki Dendrofarma, tawlinie jarzębolistnej (Sorbaria sorbifolia) 'Sem’ (szkółka Joanny i Bronisława Szmitów) oraz modrzewiowi europejskiemu (Larix decidua) 'Jan’ ze szkółki Józefa Puzonia.



    Fot. 5. „Konkurs Roślin” zorganizowano już po raz trzeci

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułLETNIE POKAZY DLA OGRODNIKÓW, CZYLI FLOWER TRIALS 2006 (CZ. III)
    Następny artykułOSTATNIA TAKA POLAGRA-FARM

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.