PRZYWARKA JAPOŃSKA – PNĄCZE ZAPOMNIANE

    Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides — fot. 1) należy do rodziny hortensjowatych (Hydrangeaceae) i jest jednym z 8 gatunków tego rodzaju, występujących w Azji Wschodniej. Łacińska nazwa gatunkowa świadczy o bliskim pokrewieństwie z hortensjami, a zwłaszcza z często uprawianą w ogrodach hortensją pnącą (Hydrangea petiolaris), do której jest zresztą bardzo podobna.



    Fot. 1. Schizophragma hydrangeoides


    Polskie obserwacje


    To niezwykle rzadkie pnącze (czyt. też „Szkółkarstwo” 3/2004 — red.) było uprawiane w arboretum w Kórniku jeszcze w latach 50. ubiegłego stulecia. Po długiej przerwie ponownie je introdukowano w 1983 roku w Rogowie z nasion otrzymanych z ogrodu botanicznego w Kyoto, w Japonii. Obecnie 21-letni okaz rosnący w Rogowie przy starej sośnie wspiął się na wysokość 12 metrów, a grubość jego pędu przy ziemi wynosi 6 cm. Po raz pierwszy zakwitł w 1996 roku, a wysiane nasiona skiełkowały obficie, dzięki czemu wiele okazów nie tylko przekazano do innych ogrodów, ale przeznaczono również na sprzedaż.


    W arboretum kórnickim uprawiano także drugi gatunek przywarki pochodzący z Chin — S. integrifolium, o większych, całobrzegich liściach i kwiatach długości do 7 cm, sterylnych. Rosła tam jeszcze w połowie lat 70., obecnie nie istnieje. Gatunek ten uważany jest jednak za wrażliwszy na mróz niż przywarka japońska.


    Opis gatunku i odmian



    Przywarkę japońską od hortensji pnącej najłat­wiej odróżnić po białych kwiatach sterylnych, wyrastających na obrzeżach kwiatostanu — płas­kiego baldachogrona o średnicy około 20 cm. U przywarki kwiatem sterylnym jest jeden, sercowaty „płatek” (w rzeczywistości są to przekształcone działki) o długości około 3 cm (fot. 2), u hortensji pnącej kwiat sterylny jest natomiast 4(5)-płatkowy. Przywarka zakwita na początku lipca, mniej więcej 2 tygodnie po hortensji. Kwiaty płodne są drobne. Owocem jest mała, żeberkowana torebka długości 5–7 mm. Zaschnięte kwiatostany, podobnie jak u hortensji pnącej, utrzymują się do wiosny (kwiaty sterylne zmieniają barwę na jasnobrązową, owocostany są ciemnobrązowe). Liście, o długich ogonkach, są jajowate, o nasadzie zaokrąglonej, długości 7–12 cm, zaostrzone i grubo, odlegle ząbkowane, zwłaszcza w górnej połowie liścia.



    Fot. 2. S. hydrangeoides — kwiatostan


    W porównaniu z hortensją pnącą, przywarka rośnie mniej bujnie, a rośliny nie są tak gęste
    i szerokie. Kora na starych pędach ma u przywarki podłużne spękania, podczas gdy u hortensji łuszczy się papierzasto.


    Znane są dwie odmiany przywarki japońskiej, z których jedna — 'Moonlight’ — jest oferowana w Polsce. Jej liście mają sercowaty kształt, ciemnozielone nerwy i marmurkowatobiałe przestrzenie pomiędzy nimi (fot. 3). Szczególnie efektownie wygląda i rozwija się w miejscach zacienionych. Druga odmiana — 'Rosea’ — tworzy lekko zaróżowione kwiaty sterylne oraz liście o czerwonych ogonkach.



    Fot. 3. S. hydrangeoides 'Moonlight’



    Rozmnażanie, wymagania i zastosowanie



    Przywarkę łatwo rozmnożyć z nasion. Należy je wysiewać w końcu zimy do skrzynek w szklarni, do dobrze przesianej ziemi kompostowej z pias­kiem (2 : 1). Nasion nie należy przykrywać, natomiast skrzynkę powinno się przykryć szybą, a nasiona codziennie zraszać. Rozmnażanie z półzdrewniałych sadzonek w czerwcu i lipcu jest również możliwe, ale przywarka nie należy do gatunków łatwo wytwarzających korzenie.


    Przywarki lubią gleby świeże i wilgotne o lekko kwaś­nym odczynie. Najlepiej rosną na stanowiskach częściowo ocienionych. Przy pomo­cy korzeni przybyszowych wspinają się po murach i drzewach, nie wymagają więc podpór. Są również przydatne jako rośliny okrywowe na zacienione stanowiska. Z uwagi na przydatność do sadzenia w takich miejscach oraz cechy ozdobne, przywarka japońska jest warta szerokiego rozpowszechnienia.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułVAT PO PIERWSZYM MAJA
    Następny artykułZNAK HANDLOWY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.