PODŁOŻA I RYNNY UPRAWOWE

    Grupa producentów podłoży Hortimea z Holandii zaprezentowała Horti Clay — nową mieszaninę dwóch rodzajów glinki (minerałów ilastych). Mieszanka ta ma poprawiać właściwości fizyczne (zwiększa pojemność wodną) i fizyko-chemiczne substratów — wiąże fosfor, który jest później stopniowo uwalniany. Glinka ta, wraz z nawozami o spowolnionym działaniu, należy do składników substratu o małej zawartości fosforu LP (Low Phosphate). Jest on polecany do uprawy roślin, u których pożądaną cechą jest krępy pokrój (np. cyklamenów).

    Izraelska firma Pelemix pokazała m.in. zapewniające dobry drenaż dwuwarstwowe maty kokosowe (górną warstwę stanowi podłoże zawierające pył kokosowy, a dolną — tylko włókna długości 2–5 cm), kostki podłoża kokosowego w siatkach plastikowych (fot. 1) czy mieszaninę włókien i „czipsów” kokosowych, pod nazwą PLF (Premium Long Fibre).



    Fot. 1. Maty z dwuwarstwowym podłożem kokosowym i kostki w specyficznych osłonkach



    Ofertę tego przedsiębiorstwa wzbogacają pojemniki uprawowe, w tym rynny — na przykład do uprawy truskawek w systemie Mapal (fot. 2). Jak informuje Yossi Shahar z tego przedsiębiorstwa, wspomniany system wprowadzono na rynek mniej więcej 3 lata temu. Jego zasadniczy element, czyli rynnę uprawową, stanowi pudło z polipropylenu, które formuje się z roli na plantacji i napełnia: perlitem lub podłożem kokosowym, blokami wełny mineralnej, itp. Taki system produkcji jest polecany przede wszystkim w gorących rejonach świata, gdyż ma zapewniać lepsze niż inne systemy (np. uprawa w rurach PCV) przewietrzanie podłoża, a tym samym — niższą jego temperaturę.



    Fot. 2. Polipropylenowa rynna do uprawy truskawek fot. 1, 2 A. Cecot



    W zestawie rynien uprawowych pojawiły się nowe modele „zamknięte” — przykrywane od góry płytą (fot. 3), na której układa się maty. Takie rynny znalazły się w ofercie przedsiębiorstw Formflex Horti System, Leek Habo czy PB Techniek. W rozwiązaniu tym pożywka wyciekająca z mat jest odizolowana od mat i roślin — dzięki temu unika się jej zabrudzania oraz zatykania kanalików rynny przez zanieczyszczenia oraz rozprzestrzeniania chorób w uprawie. Ponieważ odcięty jest dostęp światła do pożywki, nie rozwijają się w niej glony i zapobiega się wzrostowi wartości pH. Jak mówi Tomasz Pieczara z Lek Habo, możliwe jest też podgrzewanie mat przez wprowadzanie ciepłego powietrza do wnętrza zamkniętej rynny.



    Fot. 3. Różne rodzaje rynien uprawowych zamkniętych od góry prezentowały m.in. firmy Lek Habo (a – z lewej) i PB Techniek (b – z prawej) fot. 3b „Hasło Ogrodnicze”


    Firma PB Techniek zaprezentowała także nowy model lampy UV — Bactokil — do dezynfekcji pożywki, który opracowano przy współpracy z koncernem chemicznym BASF. W tym urządzeniu do niszczenia mikroorganizmów wykorzystywane jest promieniowanie UV-C. Lampy w kwarcowej obudowie umieszczone są w specjalnych szklanych reaktorach (fot. 4). Dzięki temu są one widoczne i można lepiej kontrolować ich pracę, a szkło odbija część promieni, co zwiększa skuteczność dezynfekcji — można więc używać lamp o mniejszej mocy niż w innych urządzeniach tego typu. Według przedstawiciela PB Techniek, zamiast lamp 200-watowych wystarczą w tym przypadku lampy o mocy 75 watów. Wydajność lampy Bactokil wynosi 6 m3/godz. W czasie odkażania nie następuje zmiana temperatury ani odczynu pożywki.



    Fot. 4. Bactokil — nowy model lampy do dezynfekcji pożywki

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułMASZYNY DLA SZKÓŁKARSTWA
    Następny artykułRENESANS SPICHLERZA EUROPY

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.