OKIEM DORADCY

    - Po okresach przewlekłych opadów, nawet w sadach, gdzie z dobrym skutkiem zakończono zwalczanie infekcji pierwotnych parcha jabłoni, można spodziewać się latem wysiewów zarodników konidialnych. Trzeba pamiętać o tym niebezpieczeństwie i być przygotowanym do zabiegu — można użyć do niego fungicydów działających kontaktowo, zawierających mankozeb czy kaptan. Zagrożenie parchem jest większe u drzew, na których wybiły silne "wilki".
    - Większych problemów niż z parchem można spodziewać się ze strony mączniaka jabłoni. W czerwcu większość liści wrażliwych na tego grzyba odmian jabłoni była już porażona. Objawy mączniaka będą także wyraźne na owocach — w postaci ordzawień. Często ich występowanie przypisuje się pordzewiaczowi jabłoniowemu, zaś przebarwienia liści i plamy — parchowi. Na młodych drzewach bardzo skutecznym sposobem zwalczania mączniaka jest wycinanie porażonych pędów, na starszych trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne — Bayleton 5 WP, Karathane 18,25 WP, Nimrod 250 EC, Rubigan 12 EC, Siarkol Ekstra 80 WP.
    Mączniaki prawdziwe porażają również plantacje czarnych porzeczek, agrestu (atakują też owoce), truskawek.
    - Lekceważenie pordzewiaczy (jabłoniowego i śliwowego) czy przędziorków może kosztować sadownika sporo — drzewa silnie opanowane przez te szkodniki mają słabszą kondycję, a owoce z nich — gorszą jakość. Skuteczne przeciwko nim są Mitac 200 EC, Omite 30 WP, Torque 50 WP.
    Już na przełomie maja i czerwca w niektórych sadach można było mówić o epidemicznym występowaniu mszyc, zwłaszcza jabłoniowo-babkowej, co zmusza sadowników do sięgnięcia po aficydy (Aztec 140 EW, Pirimor 25 WG i 500 WG, Pirimix 100 PC).
    - Kolejnym problemem dla coraz większej grupy sadowników stają się zwójkówki liściowe. Uszkadzają one nie tylko pąki i kwiaty, ale także zawiązki i owoce. W regionie grójeckim najczęściej występują: zwójka rdzaweczka, siatkóweczka, bukóweczka, porzeczkóweczka i wydłubka oczateczka. Bardzo skuteczne przeciwko nim okazały się Insegar 25 WP oraz Larvin 375 SC.
    - W drugiej połowie lipca można zaczynać letnie cięcie wczesnych odmian jabłoni. Powinno się je przeprowadzić na dwa tygodnie przed przewidywanymi zbiorami jabłek. Późne tnie się na około 3, 4 tygodnie przed osiągnięciem przez owoce dojrzałości zbiorczej. Wielu sadowników wykonuje ten zabieg zbyt mocno, co może spowodować poparzenia słoneczne owoców, a nawet ich drobnienie. Całkowicie odsłonięte owoce są bardzo narażone na uszkodzenia przez grad. Wycinając pędy zasłaniające owoce pozostawia się odcinek z 2, 3 liśćmi. Nie usuwa się również pędów bocznych.

    Piotr Gościło — doradca sadowniczy Grupy Hasło

    - W lipcu i sierpniu należy kontynuować dolistne dokarmianie owoców wapniem. Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta wybranego przez nas preparatu. Ważne jest nie tylko ile, kiedy i jak można się posłużyć danym nawozem, ale jeszcze czy i z którymi środkami ochrony roślin można go mieszać. Trzeba również zwrócić uwagę, czy wraz z wapniem nie wnosimy niechcący nadmiernych ilości któregoś z mikroelementów. Może to ułatwić drzewu powtórne kwitnięcie, bardzo niepożądane ze względu na niebezpieczeństwo porażenia przez zarazę ogniową.
    - Nadchodzi czas na zabiegi zabezpieczające owoce przed chorobami przechowalniczymi — wybierając preparaty warto uwzględnić ich wpływ na wybarwianie się jabłek. To uboczne działanie fungicydów (np. Euparenów) poprawiające wybarwienie można jeszcze dodatkowo wzmocnić dodaniem do nich dolistnych nawozów zawierających fosfor.

    Adam Fura — WODR Modliszewice, oddział w Sandomierzu

    - Sierpień jest bardzo dobrym terminem do zakładania plantacji truskawek. Jeśli tylko znajdziemy dobry materiał nasadzeniowy — warto posadzić rośliny właśnie w tym czasie. Od dwóch sezonów są już u nas dostępne w ilościach handlowych sadzonki produkowane w multiplatach, a więc podstawowa przeszkoda do zakładania jagodnika w optymalnym terminie przestaje być problemem. Również planując nasadzenia drzew warto wykorzystać ten miesiąc na przygotowanie stanowiska — zwalczenie trwałych chwastów, doprawienie gleby, przygotowanie rusztowań.
    - Po zakończeniu letniego cięcia jest chwila na "złapanie oddechu" przed jesiennym szczytem prac. Gorąco namawiam na wykorzystanie tego krótkiego okresu na odświeżenie swoich wiadomości, poszerzenie wiedzy, odnowienie kontaktów zawodowych czy nawiązanie nowych. Warto wybrać się na jakąś wycieczkę fachową — podpatrzyć nowinki wprowadzone przez kolegów w kraju czy za granicą, odwiedzić szkółkarzy dostarczających nam drzewek i paru innych, którzy — być może — będą mieli atrakcyjną dla nas ofertę. Poświęćmy jakieś popołudnie na przewertowanie literatury — już niedługo będziemy musieli określić termin zbioru owoców. Kalendarz i wygląd jabłek nie są wystarczającymi wskaźnikami ich dojrzałości, o czym wielu sadowników przekonało się w ubiegłym roku. Wskazówki, jak postępować, czym się kierować można znaleźć, między innymi, w książce "Jonagold i jego sporty" (kolorowe tablice z testem skrobiowym i opis jego wykonania) oraz artykułach mgr. K. Rutkowskiego i dr D. Konopackiej w numerach 4 i 5/2001 HO. Pamiętajmy, że nawet najlepsza przechowalnia nie naprawi błędów popełnionych w sadzie.

    Józef Sułkowski — instruktor Spółdzielni Ogrodniczej "Ziemi Sądeckiej"

    – Po okresach przewlekłych opadów, nawet w sadach, gdzie z dobrym skutkiem zakończono zwalczanie infekcji pierwotnych parcha jabłoni, można spodziewać się latem wysiewów zarodników konidialnych. Trzeba pamiętać o tym niebezpieczeństwie i być przygotowanym do zabiegu — można użyć do niego fungicydów działających kontaktowo, zawierających mankozeb czy kaptan. Zagrożenie parchem jest większe u drzew, na których wybiły silne „wilki”.
    – Większych problemów niż z parchem można spodziewać się ze strony mączniaka jabłoni. W czerwcu większość liści wrażliwych na tego grzyba odmian jabłoni była już porażona. Objawy mączniaka będą także wyraźne na owocach — w postaci ordzawień. Często ich występowanie przypisuje się pordzewiaczowi jabłoniowemu, zaś przebarwienia liści i plamy — parchowi. Na młodych drzewach bardzo skutecznym sposobem zwalczania mączniaka jest wycinanie porażonych pędów, na starszych trzeba sięgnąć po preparaty chemiczne — Bayleton 5 WP, Karathane 18,25 WP, Nimrod 250 EC, Rubigan 12 EC, Siarkol Ekstra 80 WP.
    Mączniaki prawdziwe porażają również plantacje czarnych porzeczek, agrestu (atakują też owoce), truskawek.
    – Lekceważenie pordzewiaczy (jabłoniowego i śliwowego) czy przędziorków może kosztować sadownika sporo — drzewa silnie opanowane przez te szkodniki mają słabszą kondycję, a owoce z nich — gorszą jakość. Skuteczne przeciwko nim są Mitac 200 EC, Omite 30 WP, Torque 50 WP.
    Już na przełomie maja i czerwca w niektórych sadach można było mówić o epidemicznym występowaniu mszyc, zwłaszcza jabłoniowo-babkowej, co zmusza sadowników do sięgnięcia po aficydy (Aztec 140 EW, Pirimor 25 WG i 500 WG, Pirimix 100 PC).
    – Kolejnym problemem dla coraz większej grupy sadowników stają się zwójkówki liściowe. Uszkadzają one nie tylko pąki i kwiaty, ale także zawiązki i owoce. W regionie grójeckim najczęściej występują: zwójka rdzaweczka, siatkóweczka, bukóweczka, porzeczkóweczka i wydłubka oczateczka. Bardzo skuteczne przeciwko nim okazały się Insegar 25 WP oraz Larvin 375 SC.
    – W drugiej połowie lipca można zaczynać letnie cięcie wczesnych odmian jabłoni. Powinno się je przeprowadzić na dwa tygodnie przed przewidywanymi zbiorami jabłek. Późne tnie się na około 3, 4 tygodnie przed osiągnięciem przez owoce dojrzałości zbiorczej. Wielu sadowników wykonuje ten zabieg zbyt mocno, co może spowodować poparzenia słoneczne owoców, a nawet ich drobnienie. Całkowicie odsłonięte owoce są bardzo narażone na uszkodzenia przez grad. Wycinając pędy zasłaniające owoce pozostawia się odcinek z 2, 3 liśćmi. Nie usuwa się również pędów bocznych.

    Piotr Gościło — doradca sadowniczy Grupy Hasło

    – W lipcu i sierpniu należy kontynuować dolistne dokarmianie owoców wapniem. Pamiętajmy, by dokładnie zapoznać się z zaleceniami producenta wybranego przez nas preparatu. Ważne jest nie tylko ile, kiedy i jak można się posłużyć danym nawozem, ale jeszcze czy i z którymi środkami ochrony roślin można go mieszać. Trzeba również zwrócić uwagę, czy wraz z wapniem nie wnosimy niechcący nadmiernych ilości któregoś z mikroelementów. Może to ułatwić drzewu powtórne kwitnięcie, bardzo niepożądane ze względu na niebezpieczeństwo porażenia przez zarazę ogniową.
    – Nadchodzi czas na zabiegi zabezpieczające owoce przed chorobami przechowalniczymi — wybierając preparaty warto uwzględnić ich wpływ na wybarwianie się jabłek. To uboczne działanie fungicydów (np. Euparenów) poprawiające wybarwienie można jeszcze dodatkowo wzmocnić dodaniem do nich dolistnych nawozów zawierających fosfor.

    Adam Fura — WODR Modliszewice, oddział w Sandomierzu

    – Sierpień jest bardzo dobrym terminem do zakładania plantacji truskawek. Jeśli tylko znajdziemy dobry materiał nasadzeniowy — warto posadzić rośliny właśnie w tym czasie. Od dwóch sezonów są już u nas dostępne w ilościach handlowych sadzonki produkowane w multiplatach, a więc podstawowa przeszkoda do zakładania jagodnika w optymalnym terminie przestaje być problemem. Również planując nasadzenia drzew warto wykorzystać ten miesiąc na przygotowanie stanowiska — zwalczenie trwałych chwastów, doprawienie gleby, przygotowanie rusztowań.
    – Po zakończeniu letniego cięcia jest chwila na „złapanie oddechu” przed jesiennym szczytem prac. Gorąco namawiam na wykorzystanie tego krótkiego okresu na odświeżenie swoich wiadomości, poszerzenie wiedzy, odnowienie kontaktów zawodowych czy nawiązanie nowych. Warto wybrać się na jakąś wycieczkę fachową — podpatrzyć nowinki wprowadzone przez kolegów w kraju czy za granicą, odwiedzić szkółkarzy dostarczających nam drzewek i paru innych, którzy — być może — będą mieli atrakcyjną dla nas ofertę. Poświęćmy jakieś popołudnie na przewertowanie literatury — już niedługo będziemy musieli określić termin zbioru owoców. Kalendarz i wygląd jabłek nie są wystarczającymi wskaźnikami ich dojrzałości, o czym wielu sadowników przekonało się w ubiegłym roku. Wskazówki, jak postępować, czym się kierować można znaleźć, między innymi, w książce „Jonagold i jego sporty” (kolorowe tablice z testem skrobiowym i opis jego wykonania) oraz artykułach mgr. K. Rutkowskiego i dr D. Konopackiej w numerach 4 i 5/2001 HO. Pamiętajmy, że nawet najlepsza przechowalnia nie naprawi błędów popełnionych w sadzie.

    Józef Sułkowski — instruktor Spółdzielni Ogrodniczej „Ziemi Sądeckiej”

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułLISTY – PODATEK OD DZIERŻAWIONEGO MIEJSCA SPRZEDAŻY
    Następny artykułGAZOWANE OWOCE

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.