AMMERLANDZKIE WYDARZENIA

    Ten rok jest szczególny dla szkółkarzy z Ammerlandu, czyli północnozachodniego rejonu Niemiec, znanego z produkcji drzew i krzewów ozdobnych, a zwłaszcza różaneczników. Obchodzą oni stulecie istnienia regionalnego oddziału Związku Szkółkarzy Niemieckich (Bund deutscher Baumschulen), a pierwszą i najważniejszą okazją do świętowania tego jubileuszu stała się wystawa RHODO 2006, która odbyła się 20–28 maja w Westerstede, urokliwym miasteczku Ammerlandu.

    Historia i współczesność


    W książce wydanej z okazji tej rocznicy można, między innymi, przeczytać, iż w 1906 r. lokalną organizację zawiązali właściciele 12 szkółek, z których do dziś działają firmy Bruns, Bohlje, Heinje. Śledząc dalsze losy szkółkarstwa w okolicach Oldenburga można się dowiedzieć, że w 1950 r. istniało tam około 50 szkółek, które zajmowały 1400 ha — obecnie jest ich mniej więcej 500, a produkcja odbywa się na powierzchni 4000 ha.


    Ze względu na torfowe gleby oraz korzystny dla tego typu uprawy klimat w Ammerlandzie rozwinięto na dużą skalę produkcję krzewów z rodzaju Rhododendron — 80% niemieckiej produkcji szkółkarskiej tych roślin pochodzi właśnie z tego regionu. Obecnie charakteryzuje go jednak duża różnorodność gatunków i odmian roślin, wśród których różaneczniki i azalie stanowią około 10%. Największa koncentracja upraw drzew i krzewów znajduje się w miejscowościach Bad Zwischenahn, Edewecht, Wiesmoor, Westerstede.


    Od 1994 roku ten region BdB (Landesverband WeserEms im Bund deutscher Baumschulen) prowadzi własną strategię marketingową i pod hasłem „Meine Oldenburger Baumschulen” promuje produkty swoich członków jako markowe towary o wyróżniającej się jakości.



    Raz na cztery lata


    Westerstede już po raz dwunasty gościło wystawę RHODO, która jest jednym ze znaków rozpoznawczych Ammerlandu. Promuje zarówno różaneczniki i ich lokalnych producentów, a także hodowców odmian tych krzewów, jak i miasteczko, które „rozkwita” na kilka majowych dni (fot. 1), i turystyczne atrakcje jego okolic. Organizatorzy popularyzują tę imprezę, która odbywa się co 4 lata i zwabia około 100 tysięcy zwiedzających z całego świata, jako „największy różanecznikowy show w Europie”. Tegoroczna edycja była najdłuższa z dotychczasowych — trwała 9 dni (zamiast tygodnia — jak poprzednio).



    Fot. 1. Na kilka majowych dni centrum miasteczka Westerstede zamienia się co 4 lata
    w ogród z kwitnącymi różanecznikami


    Na powierzchni 20 000 m2 — pod gołym niebem wokół rynku Westerstede i w namiocie wystawowym — ok. 90 szkółek zaprezentowało swoje rośliny, wśród których najważniejsze były różaneczniki. Zadanie wystawców polegało na doprowadzeniu różnych odmian — wczesnych i późnych — do kwitnienia w jednym terminie, w trzeciej dekadzie maja br. RHODO to impreza skierowana przede wszystkim do szerokiej publiczności, ale może ona zadowolić także profesjonalistów, choćby ze względu na bogaty asortyment gatunków i odmian roślin (pokazano około stu taksonów z rodzaju Rhododendron).


    RHODO jest okazją do promowania nowości. Są one przy tym oceniane przez profesjonalne jury, które najlepszym tego typu kreacjom przyznaje certyfikat oldenburski (Oldenburg Zertifikat) oznaczając równocześnie wyróżnione odmiany złotym, srebrnym lub brązowym medalem. Tym razem najbardziej spektakularną premierę — oficjalny chrzest — miała odmiana różanecznika 'Wilhelm Bruns’ (fot. 2) wyhodowana w firmie Bruns Pflanzen z Bad Zwischenahn. Oprócz tej kreacji, którą uhonorowano srebrnym medalem, szkółka ta zademonstrowała 5 innych nowych wielkokwiatowych mieszańców różanecznika, z których najbardziej przypadła jurorom do gustu 'Bavaria’.



    Fot. 2. Rhododendron 'Wilhelm Bruns’


    Najwięcej nowych kreacji, pokazanych przez kilku szkółkarzy z Ammerlandu, pochodziło z hodowli H. Hachmanna. Złote certyfikaty przypadły następującym mieszańcom wielkokwiatowym: 'Dolcemente’ (fot. 3), 'Goldinetta’ (fot. 4), 'Kabarett’ (fot. 5), 'Marylou’, 'Rabatz’, a także odmianie 'Karminkissen’ różanecznika jakuszimańskiego (R. yakushimanum), odmianie 'Csardas’ (fot. 6) azalii żółtej (R. luteum) oraz odmianom 'Schneeperle’, 'Schneesturm’ i 'Maraschino’ azalii tępolistnej (R. obtusum), z grupy japońskich — przy czym 'Maraschino’ wyhodowano wspólnie z Klausem Stckmannem.



    Fot. 3. 'Dolcemente’



    Fot. 4. 'Goldinetta’



    Fot. 5. 'Kabarett’



    Fot. 6. Azalia żółta 'Csardas’


    Nagrodzono także odmiany z innych „stajni” hodowlanych, jak: Jochen Bohlje z Westerstede („złotem” wyróżniono mieszaniec R. yakushimanum x R. wardii) czy Gerd Krger z Bad Zwischenahn (najwyższe uznanie jurorów zyskał mieszaniec R. yakushimanum — 'Silverbud’, fot. 7), Heine Guyens/KampLintfort (złotym medalem uhonorowano R. 'Guyen’s Fasching’ — fot. 8), Dirk Lohse („złoto” otrzymał R. 'Sternzauber’ — fot. 9), Walter Schmalscheidt (tej samej barwy medal przyznano wielkokwiatowemu mieszańcowi różanecznika — 'Humbolst Superior’).



    Fot. 7. 'Silverbud — mieszaniec R. yakushimanum



    Fot. 8. R. 'Guyen’s Fasching’



    Fot. 9. 'Sternzauber’


    Spośród roślin wrzosowatych złoty laur przypadł też enkiantowi dzwonkowatemu (Enkianthus campanulatus) INKARHO®, a więc formie tolerancyjnej wobec odczynu podłoża.


    W grupie roślin iglastych, które towarzyszyły na wystawie różanecznikom i azaliom, złote certyfikaty przypadły sosnom — Schwerina (Pinus x schwerinii) 'Wiethorst (fot. 10), odmianie wyselekcjonowanej przez Johana Wietinga, oraz czarnej (P. nigra) 'Marie Bregeon’ hodowli Henry’ego Bregeona. Ciekawostką była karłowata kosodrzewina (P. mugo) 'Pleszew’ (fot. 11), nagrodzona brązowym medalem, wyselekcjonowana w szkółce G. D. Bohlje — nazwa odmiany nadana została na cześć polskiego miasta i gminy współpracującej z Westerstede (delegacja z Pleszewa gościła na RHODO 2006).



    Fot. 10. Pinus x schwerinii 'Wiethorst’



    Fot. 11. Pinus mugo 'Pleszew’


    Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba) 'David’, wyselekcjonowany w holenderskiej szkółce Blmer z Zundert, wyróżniający się na wystawie (fot. 12), także zdobył uznanie jury i złoty medal.



    Fot. 12. Ginkgo biloba 'David’


    Z roślin liściastych podobne certyfikaty uzyskały m.in. 3 odmiany ostrokrzewu Messerve (Ilex x messervae) — 'Heckenfee’, 'Heckenstar’ i 'Heckenpracht’ hodowli H. Hachmanna.

    Related Posts

    None found

    Poprzedni artykułWolne od wirusów i…
    Następny artykułORYGINALNOŚĆ POD OCHRONĄ

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Wpisz treść komentarza
    Wpisz swoje imię

    ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.