Zwierzęta w zimowym sadzie

Podczas śnieżnej i mroźnej zimy w sadzie mogą pojawić się dzikie zwierzęta, które stanowią duże zagrożenie dla drzew owocowych.

Na zabezpieczenie sadu przed gryzoniami zimą jest już za późno. W walce z tymi szkodnikami sadowników mogą wspomóc ptaki drapieżne, dla których powyżej koron drzew warto zamontować 2 lub 3 wysokie tyczki z poprzeczkami – stanowiska obserwacyjne dla myszołowów i jastrzębi.

Dodatkowo gryzonie można zwalczać poprzez aplikację ziarna zatrutego fosforkiem cynkowym 01 AB bezpośrednio do czynnych nor lub do zrobionych w tym celu odkrywek (20 cm x 20 cm x 15 cm), które następnie osłania się resztkami roślinnymi, dachówką lub deszczułką. Ziarno można stosować w przechodnich pojemnikach montowanych na ścieżkach przemieszczania się gryzoni, odpowiednio zabezpieczonych przed wilgocią oraz przed domowym i dzikim ptactwem.

W celu ochrony sadu przed zwierzętami zającowatymi i jeleniowatymi można go ogrodzić, osłonić pnie lub w określonej temperaturze zastosować preparaty odstraszające tzw. repelenty, np. Emol BTX LA (< 5°C), Pellacol 10 PA i Repentol 6 PA (< 0°C). Innym sposobem na odstraszenie saren i jeleni jest zawieszenie na wysokości 0,5– 1,5 m perforowanych woreczków z niedużymi kawałkami mydła toaletowego, którego zapach zwierzętom kojarzy się z obecnością człowieka.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWielofunkcyjna kurtyna cieniująca do szklarni
Następny artykułTruskawkowe kooperatywy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.