Gąsienice zwójkówek liściowych zawsze żerują w ukryciu – między przylegającymi do siebie owocami, na powierzchni owoców pod przykryciem liści. Dużą pomocą w prowadzeniu monitoringu zwójkówek latem są pułapki feromonowe do odławiana samców tych motyli. Jeżeli pod koniec lipca i w sierpniu rejestrowano liczne odłowy motyli zwójki siatkóweczki (kilkanaście lub więcej osobników na pułapkę w okresie 7–10 dni) to oznacza, że koniecznie należy wykonać zabieg zwalczający. Zazwyczaj drugie pokolenie zwójki siatkóweczki zwalcza się w drugiej lub trzeciej dekadzie sierpnia. Na przełomie sierpnia i września może z kolei wystąpić drugie pokolenie zwójki bukóweczki.
Fot. 1. Zagłębienie kielicha jest charakterystycznym miejscem żerowania zwójki siatkóweczki (u góry); inne uszkodzenia to rozległe, płytkie wgryzy na powierzchni owocu (u dołu)
W przypadku tego gatunku, już kilka motyli odłowionych w okresie jednego tygodnia, świadczy o dużym zagrożeniu. Szczególną uwagę należy zwrócić na zwójkówki liściowe, gdy druga połowa lata (II połowa sierpnia i wrzesień) jest ciepła. Oprócz ciepłych dni dużej aktywności gąsienic zwójkówek liściowych sprzyjają ciepłe noce (powyżej 8°C).W przeszłości obserwowaliśmy, że w sezonach, w których nie wykonano zabiegu zwalczającego w sierpniu lub w pierwszej połowie września– pomimo wcześniejszej prawidłowej ochrony przed zwójkówkami w pierwszej połowie sezonu – liczba uszkodzonych owoców była bardzo wysoka.
Fot. 2. Zwójka bukóweczka często uszkadza owoce pod osłoną liścia
Fot. 3. Niewielkie, liczne otworki w skórce owocu (podobne do uszkodzeń przez zwójkę bukóweczkę) są dokonywane przez wydłubkę oczateczkę
Do zwalczania gąsienic zwójkówek w tym okresie można zastosować Affirm 095 SG (karencja 3 dni), Steward 30 WG lub jego odpowiedniki – Rumo 30 WG i Sakarb 30 WG (karencja 7 dni) oraz Runner 240 SC (karencja 14 dni).W wyborze preparatu kierować się należy jego karencją i terminem zbioru poszczególnych odmian jabłek.