Zatrzymano 360 ton nielegalnych środków ochrony roślin

360 ton zatrzymanych nielegalnych, w tym podrobionych, środków ochrony roślin – to wynik międzynarodowej operacji „Silver Axe III” przeprowadzonej przez Europol oraz Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF). W operację zaangażowały się służby z 27 państw europejskich, w tym Polski, które w ciągu 20 dni trwania akcji przeprowadziły kontrole portów morskich, lotnisk i granic lądowych, a także na rynkach wewnętrznych.

Według szacunków gospodarka Unii Europejskiej traci ponad 1,3 miliarda Euro rocznie w wyniku obrotu nielegalnymi pestycydami. Według najnowszego raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), rynek podrabianych środków może stanowić nawet 14% jego wartości.

Środki ochrony roślin to obok lekarstw najbardziej kontrolowana i uregulowana prawnie gałąź przemysłu chemicznego na świecie. Mogą trafić do obrotu tylko wtedy, gdy w ramach niezależnej oceny zostaną uznane za bezpieczne, a w konsekwencji zostaną zarejestrowane. Dodatkowo kontrolowany jest każdy etap obrotu: importu, eksportu, dystrybucji, sprzedaży hurtowej i detalicznej, a także ich stosowanie przez rolników.

Transgraniczny charakter obrotu nielegalnymi środkami ochrony roślin sprawia, że powodzenie działań uzależnione jest od wielu czynników. Bliska współpraca z sektorem prywatnym, reprezentowanym przez europejskie i krajowe stowarzyszenia producentów, to jeden z ważnym elementów odpowiedzialnych za sukces tegorocznej akcji.

– Z roku na rok zwiększa się skuteczność organów w wykrywaniu i eliminowaniu z rynku nielegalnych środków ochrony roślin, co bardzo nas cieszy. Jest to efekt doskonałej współpracy na poziomie krajowym i międzynarodowym. Edukacja i szkolenia skierowane do ekspertów ze służb i organów krajowych to kluczowe aktywności PSOR. Jednocześnie wspólnie z KAS i PIORIN podnosimy świadomość rolników, aby ustrzec ich przed zakupem podróbek, ponieważ „lepiej zapobiegać niż leczyć” – powiedziała Aleksandra Mrowiec z Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin.
 
Źródło: PSOR

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPIORiN o wykryciu Ralstonia solanacearum w importowanych ziemniakach
Następny artykułCeny owoców miękkich – UOKiK i KOWR sprawdzają przetwórców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.