Phytophthora foliorum jest organizmem grzybopodobnym, który nie podlega obowiązkowi zwalczania w krajach Unii Europejskiej. Jedynymi znanymi jego żywicielami są różaneczniki (Rhododendron spp.). Gatunek ten został opisany w 2006 r. w USA po wyizolowaniu z liści różaneczników uprawianych w szkółkach w stanach Kalifornia i Tennessee. W Europie, wg. Jung i in. (2016), został on po raz pierwszy stwierdzony w Hiszpanii na różanecznikach uprawianych w pojemnikach w szkółce roślin ozdobnych.
W styczniu 2016 r. P. foliorum stwierdzono na dwóch roślinach różanecznika pontyjskiego (Rhododendron ponticum) rosnących w stanie naturalnym na poboczu drogi w Szkocji. Jedna z tych roślin była porażona także przez Phytophthora ramorum (gatunek notowany także w Polsce). Rośliny porażone oraz rośliny żywicielskie patogena w promieniu 2 m od nich zostały zniszczone. Przeprowadzono poszukiwania roślin z objawami porażenia w promieniu 1,5 km od miejsca wystąpienia roślin porażonych przez P. foliorum i nie stwierdzono obecności innych porażonych roślin. W konsekwencji w marcu 2018 r. Wielka Brytania uznała pojedyncze ognisko P. foliorum za wyniszczone.
Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że gatunek P. foliorum jest mniej agresywny od gatunków P. ramorum i P. kernoviae, których występowanie stwierdza się w Europie.
Gatunek P. foliorum mógłby przeniknąć do Polski wraz z porażonymi roślinami różanecznika. Skrócona Ocena Zagrożenia przez Agrofaga (tzw. Quick Scan) przeprowadzona przez Holenderską Służbę Ochrony Roślin (National Plant Protection Organization, the Netherlands, 2016) wskazała, że zadomowienie się P. foliorum na różanecznikach możliwe jest na terenie całej Unii Europejskiej, chociaż możliwości wywoływania przez tego patogena szkód gospodarczych uważane są za ograniczone.
Źródło: PIORiN