Głównym organizatorem konferencji była Fundacja Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich we współpracy z Polskim Związkiem Pszczelarzy oraz Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Patronat honorowy nad konferencją objął minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Stanisław Kowalczyk.
W konferencji udział brali przede wszystkim pszczelarze oraz przedstawiciele środowiska naukowego związanego z branżą pszczelarską. Prelegentami konferencji byli m.in. prof. dr hab. Jerzy Woyke z SGGW w Warszawie, prof. dr hab. Jerzy Wilde z UWM w Olsztynie, dr hab. Aneta Strachecka i prof. dr hab. Jerzy Paleolog z UP w Lublinie, a także prof. dr hab. Grażyna Topolska z SGGW w Warszawie i dr hab. Zbigniew Kołtowski z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W wygłoszonych referatach oraz dyskusji pojawiły się inspiracje do poszukiwania nowoczesnych, innowacyjnych i jeszcze bardziej skutecznych rozwiązań systemowych, potrzebnych by chronić środowisko naturalne, a tym samym pszczoły występujące w naszym kraju.
Laureatom II edycji konkursu „Pszczelarz Roku” podsekretarz stanu Ewa Lech wręczyła pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Pogratulowała zwycięzcom konkursu, którego celem było integrowanie środowiska hodowców pszczół oraz ukazywanie roli pszczelarstwa w rolnictwie i ochronie różnorodności biologicznej.
Laureatem Grand Prix II edycji konkursu oraz I miejsca i tytuł „Pszczelarz Roku 2015” w kategorii miód pszczeli odmianowy został Sławomir Wnuk z miejscowości Lniano w woj. kujawsko-pomorskim. W kategorii miód wielokwiatowy I miejsce i tytuł „Pszczelarz Roku 2015” zdobył Edward Drygiel, natomiast w kategorii miód pszczeli spadziowy I miejsce i tytuł „Pszczelarz Roku 2015” zdobył Ireneusz Gołaski.
Źródło: MRiRW