Przedwiośnie w sadach jabłoniowych
Wykonywanie zabiegów fungicydowych w sadach jabłoniowych w okresie wczesnowiosennym (bezlistnym) jest istotnym etapem eliminacji chorób grzybowych.
Sposób i termin wykonania zabiegów zależy przede wszystkim od problemu, jaki chcemy zwalczyć. Środki grzybobójcze stosuje się zapobiegawczo lub interwencyjnie, w momencie wystąpienia pierwszych objawów choroby. Wielu sadowników nie docenia znaczenia profilaktyki, a to właśnie wiosenne terminy stosowania fungicydów w sadach mają szczególne znaczenie dla jabłoni. W sprzyjających warunkach atmosferycznych pierwsze zabiegi można rozpocząć już pod koniec lutego.
Im wcześniej, tym lepiej
W warunkach sprzyjających infekcjom zabiegi chemiczne z wykorzystaniem fungicydów miedziowych są koniecznością już w fazie pękania pąków. Zaleca się ich stosowanie szczególnie w przypadku walki z parchem jabłoni (którego sprawcą jest grzyb Venturia inaequalis). W późniejszych fazach, m.in. różowego pąka warto zastosować środki triazolowe oraz preparaty zawierające dodynę – substancję czynną, którą znajdziemy w składzie wielu znanych preparatów fungicydowych.
Zabiegi przeprowadzone wczesną wiosną należy wykonywać z bardzo dużą starannością. Warto pamiętać, że wiosenne terminy stosowania fungicydów w sadach nie zawsze można dokładnie wyznaczyć. Należy dostosować je m.in. do warunków atmosferycznych. Zabiegi przeprowadza się od nasady pnia aż po górne pędy korony najlepiej w pochmurny i bezwietrzny dzień bez opadów. Kluczowa dla zabiegu jest temperatura, która nie powinna być niższa niż 7°C. Zbyt niskie temperatury mogą przyczynić się do obniżenia skuteczności stosowanych fungicydów. Mało skuteczne mogą okazać się również zabiegi wykonane w słoneczny dzień, gdyż zbyt duże nasłonecznienie może doprowadzić do poparzenia pędów. Z kolei pojawiające się bezpośrednio po zabiegu opady deszczu mogą spowodować zmycie zastosowanej cieczy roboczej. Wówczas zabieg ochrony chemicznej trzeba powtórzyć.
Odpowiedni środek fungicydowy ma znaczenie
W tak niepewnym pod względem pogody okresie warto postawić na odpowiedni fungicyd. Jeżeli problemem jest mączniak prawdziwy dobrym wyborem będzie preparat Kendo 50 EW. Środek zawiera nową substancję czynną – cyflufenamid, na którą nie stwierdzono odporności. Wykazuje on działanie układowe, co oznacza, że wnika w głąb rośliny i długo (nawet do 6 tygodni) krąży w jej sokach, zabezpieczając roślinę przed działaniem patogenów. Warto podkreślić, że opady deszczu godzinę po zabiegu nie obniżają jego skuteczności. Można stosować go zarówno samodzielnie, jak i łącznie z fungicydami parchowymi zawierającymi trifloksystrobinę lub difenokonazol.
Terminowe stosowania fungicydów – zdrowe sady i lepszy plon
Wczesnowiosenne stosowanie fungicydów w sadach jabłoniowych jest bardzo ważnym elementem ochrony drzew. Ma ono znaczenie dla utrzymania ich we właściwej kondycji oraz dobrej zdrowotności. Jeśli zabiegi nie zostaną wykonane w zalecanych terminach wzrasta ryzyko porażenia drzew przez choroby grzybowe i pogorszenia wzrostu i rozwoju jabłoni, co w konsekwencji może doprowadzić do znacznej obniżki plonów oraz jakości owoców. Ochrony, zwłaszcza przed mączniakiem, rozpoczęta w późniejszym okresie jest dużo trudniejsza i często wymaga kilku zabiegów. Warto więc stosować racjonalne metody i pilnować terminów, by chronić jabłonie przed ryzykiem groźnych infekcji.