Parch przechowalniczy
Analiza ta pozwoli nam dokonać prawidłowego wyboru preparatów i warunków przechowywania owoców w bieżącym sezonie. Aby dokładnie przeprowadzić tę analizę warto poznać dokładnie objawy i cykle rozwojowe poszczególnych chorób oraz czynniki wpływające na zaburzenia fizjologiczne owoców. Wiedza ta pozwoli nam szybko i łatwo identyfikować poszczególne choroby czy zmiany fizjologiczne.
Gorzka zgnilizna jabłek
Znaczenie chorób występujących w okresie przechowywania stale wzrasta, szczególnie jeżeli odniesiemy się do nowopowstających, bardzo nowoczesnych obiektów przechowalniczych. W takich właśnie obiektach – drogich w budowie i w utrzymaniu, powinno się przechowywać owoce o jak najlepszej jakości początkowej. W takich obiektach strata każdej tony przechowywanych owoców kosztuje wielokrotnie więcej, niż w prostych obiektach przechowalniczych – z uwagi na dużo wyższe koszty funkcjonowania obiektu.
Zgnilizna przykielichowa jabłek
Przyglądając się teraz owocom w kilku obiektach przechowalniczych widziałem głównie choroby wynikające z opóźnienia zbiorów oraz objawy parcha przechowalniczego, gorzkiej zgnilizny oraz zgnilizn przykielichowych. Warto zainteresować się owocami z własnej chłodni odrzucanymi w czasie sortowania…
Inne zalecenia Marcina Oleszczaka:
Teraz już z górki (z 24.03.2014)
Nieuchronnie zbliża się otwarcie sezonu (z 19.03.2014)
Przygotowanie do sezonu czas zacząć (z 17.03.2014)