Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki, a wśród prelegentów jest szereg znakomitych naukowców z krajowych i zagranicznych ośrodków badawczych i uniwersytetów. Duża część referatów przedstawiała wyniki badań prowadzonych w różnych instytucjach w ramach projektu EkoTechProdukt, którego kierownikiem jest dr hab. Lidia Sas-Paszt (prof. IO), a koordynatorem – prof. Eligio Malusà.
Zdaniem większości zgromadzonych badaczy, pomimo iż produkcja ekologiczna jest nadal niszą rolnictwa na świecie, nabiera ona coraz większego znaczenia. Rośnie bowiem świadomość konsumentów, którzy dążą do poprawy swojego menu żywieniowego wybierając kierunek zdrowych i atrakcyjnych produktów. Produkcja ekologiczna jest także bardzo często kojarzona z większą dbałością o środkowisko, w którym żyjemy.
Zaproszeni na kongres prelegenci podczas pierwszego dnia obrad poruszali głównie tematykę związaną z metodami ochrony i odżywiania roślin wytwarzanych metodą ekologiczną, zwracając uwagę tak na powodzenia, jak i niepowodzenia wprowadzanych technologii. Duże znaczenie w walce z chorobami i szkodnikami roślin mają mikroorganizmy. W kilku ośrodkach badawczych, m.in. w IO w Skierniewicach, IOR-PIB w Poznaniu oraz na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach prowadzone były badania z wykorzystaniem ich w walce ze szkodnikami i patogenami roślin. Wielu gości podkreślało znaczenie szczepów grzybów czy bakterii jako wpływajacych na podniesienie naturalnej odporności roślin na patogeny. Bardzo ważny aspekt to także możliwość wprowadzenia na plantacje produktów zawierajacych żywe mikroorganizmy. W IO takie badania podjął zespół naukowców pod kierownictwem prof. R. Hołownickiego. Ta tematyka będzie także kontynuowana podczas obrad i sesji posterowej w dniu dzisiejszym.
Tekst i fot. D. Łabanowska-Bury