Środki te nadal mogą być stosowane w uprawach szklarniowych. Zakaz ich stosowania dotyczyć będzie natomiast również zaprawiania nasion – polska strona była za dopuszczeniem ich do zaprawiania nasion buraka cukrowego.
Ekolodzy mają nadzieję, że zakaz stosowania wymienionych neonikotynoidów pomoże w walce ze śmiertelnością pszczół; żądają jednak całkowitego zakazu ich stosowania. Organizacje i stowarzyszenia rolnicze obawiają się natomiast związanych z zakazem strat w jakości i ilości plonów.
Jak podaje pap, rozporządzenie zostanie przyjęte przez Komisję Europejską w nadchodzących tygodniach i zacznie obowiązywać przed końcem roku.
Oprócz obecnie zakazanych środków istnieją inne neonikotynoidy, które można stosować bez ograniczeń. Należą do nich tiaklopryd i acetamipryd – ten ostatni jest klasyfikowany przez Efsę jako stanowiący „niski poziom ryzyka dla pszczół”. Zakaz lub inne ograniczenia w ich stosowaniu są zatem z naukowego punktu widzenia nieuzasadnione – ale organizacje ochrony środowiska z tym stanowiskiem się nie zgadzają.
mp
Źródło: sueddeutsche.de, pap