Skuteczna chemiczna ochrona jabłek przed szarą pleśnią jest już możliwa! 17 kwietnia minister rolnictwa podpisał rozszerzenie rejestracji środka Thiram Granuflo 80 WG, umożliwiając tym samym legalne użycie fungicydu do zwalczania grzyba Botrytis cinerea podczas kwitnienia jabłoni.
Od dawna polscy sadownicy oczekiwali na preparat, którym mogliby efektywnie ochronić jabłka przed szara pleśnią, ujawniającą się pod koniec okresu wegetacji lub dopiero w przechowalni na składowanych owocach. Objawy choroby mają najczęściej postać zgnilizny przykielichowej. Problem związany z tą chorobą był trudny do usunięcia, gdyż do porażenia grzybem B. cinerea przyszłych owoców dochodziło podczas kwitnienia jabłoni.
Ten środek grzybobójczy w formie granul stosowany był od lat przez polskich sadowników do zapobiegania występowania: parcha jabłoni, kędzierzawości liści brzoskwini oraz szarej pleśni na truskawce.
Od tego sezonu można go stosować również do zwalczania szarej pleśni na jabłkach w następujących terminach: pierwszy zabieg należy wykonać podczas pełni kwitnienia, kiedy 50% kwiatów jest otwartych i pierwsze płatki zaczynają opadać; drugi – pod koniec kwitnienia, kiedy kwiaty zasychają, a większość płatków już opadła. W sezonie dopuszczone jest wykonanie 4 zabiegów co 7–14 dni, przy wykorzystaniu do jednego opryskiwania 3,0 kg środka/ha, po rozpuszczeniu w 500–1000 l wody. Karencja środka w przypadku stosowania do ochrony jabłoni wynosi 35 dni.
KK
Doktorze! Nie śmiej się, bo problem jet poważny! Pamiętaj, że wszyscy ludzie, którzy w swoim życiu choć raz napili się wody, zmarli, lub żyją z wyrokiem…
Ciekawa teoria. Może powinieneś zacząć pisać testament nim będzie za późno ? Jabłek w Polsce jest na tyle dużo że z pewnością zaraz Cie któreś z nich zaatakuje.
to świetna informacja, bedzie mozna faszerowac ludzi trucizną