Sympozjum firmy Agriphar Group

6 listopada belgijska firma Agriphar Group zorganizowała w centrum kongresowym w Liège sympozjum dotyczące owoców ziarnkowych. W spotkaniu uczestniczyło 120 osób z 19 krajów, w tym 9-sobowa grupa z Polski, której wyjazd do Belgii zorganizowała firma Agrosimex.

Agriphar Group to prywatne przedsiębiorstwo z Belgii, które działa od 1945 roku, a obecnie oferuje swoje produkty (herbicydy, fungicydy, insektycydy oraz regulatory wzrostu) w około 130 krajach świata. W Polsce do najbardziej znanych środków ochrony roślin tej firmy, które znalazły zastosowanie w produkcji sadowniczej zaliczyć można fungicyd Syllit 65 WP, herbicyd Cliophar 300 SL oraz zarejestrowany w tym roku, a już doceniony przez polskich sadowników regulator wzrostu Topper 10 SL (zapobiega przedwczesnemu opadaniu owoców jabłoni i gruszy).

Sympozjum w Liege podzielono na 4 sesje dotyczące doświadczeń sadowników z różnych krajów z wykorzystaniem: fungicydu Syllit, regulatora wzrostu Topper (w niektórych krajach znany pod nazwą Maxim), pyrimetanilu do walki z chorobami przechowalniczymi jabłek i grusz (w tym innowacyjnej formie przeznaczonej do termonebulizacji, czyli zamgławiania jabłek w komorze przechowalniczej 15 dni po zbiorze – preparatem Xedathane-A zarejestrowanym od 2010 r. w Belgii dla jabłek) oraz bieżącej sytuacji na rynku herbicydów.
   
Goście sympozjum mieli także szansę odwiedzin dwóch belgijskich doświadczalnych stacji sadowniczych: położonej we Flandrii PCFruit (Proefcentrum Fuitteelt VZW) z Sint-Truiden i znajdującej się na terenie Walonii stacji Centre Fruitier Wallon. Dłuższa wizyta w tym pierwszym ośrodku dała okazję zapoznania się z zakresem prowadzonych tam prac, sposobem ich finansowania oraz – ze względu na pogodę – jedynie krótkiego spaceru po ogrodzie doświadczalnym. 

 
 
13 Owocujące jeżyny 'Loch Ness' w szklarni doświadczalnej w Sint Truiden 

Więcej zdjęć w galerii Sympozjum Agriphar

Wojciech Górka, fot. W. Górka

Related Posts

None found

Poprzedni artykułMniej przypadków wścieklizny na Podkarpaciu
Następny artykułRząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ARiMR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.