Przebieg warunków pogodowych i infekcji zanotowanych przez jedną ze stacji w centralnej Polsce:
W zależności od terminu wykonania zabiegów w okresie przed Świętami, wielkości opadu, tempa przyrostu tkanek, produktu, jaki zastosowano, momentu wykonania obecnego zabiegu oraz temperatury w nadchodzących dniach, można przyjąć kilka strategii na najbliższy zabieg. Wydaje się raczej konieczne zastosowanie produktów interwencyjnych w mieszaninie z preparatami kontaktowymi.
Niezależnie od składu mieszanki może warto pomyśleć także o dodatku do konwencjonalnych fungicydów preparatów fosforynowych np. PHOS 60 EU.
Zastosowanie fosforynów (PHOS 60 EU), jako substancji wspomagających ochronę roślin przynosi wymierne korzyści:
- zmniejsza ryzyko wystąpienia uodpornień patogenów,
- nie generuje toksycznych pozostałości w produktach roślinnych, nawet po wieloletnim i wielokrotnym stosowaniu w sezonie,
- nie powoduje konieczności zachowania dodatkowego okresu karencji,
- ogranicza konieczność stosowania nadmiernej ilości ŚOR,
- poprawia skuteczność wielu środków ochrony roślin,
- jest bezpieczne dla pożytecznych roztoczy drapieżnych,
- jest przyjazne dla środowiska naturalnego,
- poprawia odżywienie roślin w azot i potas.
Wybierając fosforynowy dodatek do fungicydów warto mieć na uwadze kilka elementów. Warto wybierać produkt markowy i przebadany w Europie i w Polsce. Warto sprawdzić zawartość fosforynów, różni się ona bardzo istotnie w poszczególnych rozwiązaniach. Warto również poszukać informacji o szkodliwości konkretnego rozwiązania dla fauny pożytecznej.
Według danych producenta istnieje możliwość mieszania PHOS 60 EU z wieloma substancjami aktywnymi:
Fosforyny otwierają nowe możliwości dla sadowników. Według badań podnoszą skuteczność stosowanych w ochronie roślin fungicydów. W niektórych przypadkach są jednym z nielicznych rozwiązań skutecznych wobec sprawców chorób. Dodatkowo wpływają również na wzrost odporności roślin na stresy abiotyczne i poprawiają jakość plonu. Warto pamiętać, że rośliny traktowane fosforynami powinny być normalnie nawożone doglebowo i dolistnie fosforem.
Marcin Oleszczak, Kazgod