Podkreśliliśmy, że w projekcie „Planu Strategicznego” brakuje bezpośredniego nawiązania do rolnictwa zrównoważonego, które budzi coraz większe zainteresowanie wśród rolników w Polsce i jest już rozpoznawane również przez konsumentów. Rolnictwo zrównoważone odpowiada bowiem na zapotrzebowanie konsumentów, czyli wysoką jakość żywności w przystępnej cenie. Dlatego zaproponowane przez nas zmiany w „Planie Strategicznym” mają na celu wzmocnienie wsparcia dla praktyk rolnictwa zrównoważonego w ramach ekoschematów i zaproponowanych systemów jakości – powiedziała Małgorzata Bojańczyk, Dyrektor w Polskim Stowarzyszeniu Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP”.
Rolnictwo zrównoważone to wszelkie działania ograniczające wpływ rolnictwa na środowisko, umożliwiające bardziej efektywne i przyjazne dla środowiska wykorzystanie zasobów, np. gleby, ziemi, wody, maszyn, środków ochrony roślin, nasion, nawozów czy energii, przy zachowaniu opłacalności produkcji rolniczej i jej akceptacji społecznej.
Unia Europejska, konsumenci
Unia Europejska, konsumenci i firmy z łańcucha odpowiedzialności za żywność coraz częściej wymagają od rolników prowadzenia produkcji rolniczej w sposób zrównoważony. Certyfikaty dla rolnictwa zrównoważonego, np. globalny GLOBALG.A.P. Farm Sustainability Assessment (GGFSA) czy zatwierdzone przez Komisję Europejską (np. KZR INiG, ISCC, REDcert i inne) są pomocne w potwierdzeniu standardów, nie są jednak warunkiem koniecznym do stosowania praktyk rolnictwa zrównoważonego w gospodarstwie. Dlatego też, aby zapewnić długoterminową konkurencyjność gospodarstwa, warto już teraz wdrażać ten model rolnictwa. Korzyści ekonomiczne i środowiskowe rolnictwa zrównoważonego powodują, że powinno ono mocno wybrzmieć w „Planie Strategicznym”. W ocenie Stowarzyszenie „ASAP” Polska ma szansę stać liderem rolnictwa zrównoważonego w Unii Europejskiej.
Mając na uwadze ambitne cele Zielonego Ładu UE, wskazaliśmy dodatkowo, że niezbędnym działaniem jest znaczące dofinansowanie rozwoju rozwiązań cyfrowych i biologicznych metod ochrony roślin w Polsce – uzupełniła Małgorzata Bojańczyk.
Obecnie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi trwa I etap konsultacji projektu „Planu Strategicznego”, konsultacje te potrwają do 15 lutego 2021 r.
Link do konsultacji: https://www.gov.pl/web/wprpo2020/konsultacje-spoleczne-planu-strategicznego-dla-wpr.
Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” jest niekomercyjną inicjatywą grupy firm i osób reprezentujących różne branże łańcucha żywnościowego. Stowarzyszenie podejmuje szereg działań na rzecz promocji, edukacji i współpracy w obszarze rolnictwa zrównoważonego w Polsce.
Więcej na temat Stowarzyszenia na stronie: www.rolnictwozrownowazone.pl.