Psy do walki z opiętkiem jesionowym

Populacja opiętka jesionowego (Agrilus planipennis), groźnego szkodnika jesionów w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, gwałtownie wzrasta.

Obecnie szkodnik ten jest już notowany w 16 stanach USA, gdzie według szacunków zniszczył od 50 mln do nawet 100 mln drzew z rodzaju Fraxinus. W celu wykrywania larw tego chrząszcza w drzewach na stanowiskach naturalnych, w nasadzeniach miejskich i przydrożnych, a także w materiale przerobionym (np. zrębkach drzewnych, wykorzystywanych do ściółkowania lub jako składnik podłoży) szkolone są psy (fot. 1).

 Pilotażowy program Departamentu Rolnictwa Stanu Minnesota (Minnesota Department of Agriculture) oraz Ośrodka Szkolenia Psów (Working Dogs for Conservation) objął szkolenie czterech psów. Nie jest to pierwszy taki program, gdzie czworonogi są pomocne w wykrywaniu groźnych szkodników, wcześniej tresowano psy do wykrywania kózki azjatyckiej (Anoplophora glabripennis). Szkolenie psów w celu wykrywania larw opiętka rozpoczęto w kwietniu 2012 r., a już w lipcu psy były gotowe do pracy. Pierwszy etap polegał na nauczeniu ich rozpoznawania szkodnika na materiale, w którym żerują larwy, drugi – na treningu i wykrywaniu materiału (ze szkodnikiem) ukrytego w określonych miejscach, trzeci – na wdrożeniu psów do pracy w terenie i wyszukiwaniu szkodników w drzewach rosnących w naturze.
 
Opiętek jesionowy to mały zielony chrząszcz pochodzący z Azji, bardzo groźny dla jesionów. Żerujące w drewnie larwy przecinają warstwę łyka (fot. 2) i powodują stopniowe zamieranie drzew.

Fot. 2. Szkody wyrządzone przez larwy Agrilus planipennis i forma dorosła tego szkodnika

Dr Adam Marosz
Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach
Na podstawie American
Nurseryman 6 i 8/2012

Artykuł pochodzi z numeru 1/2013 dwumiesięcznika „Szkółkarstwo”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułCzechy: nie słabną kontrowersje wokół legalizacji marihuany
Następny artykułRoztopy grożą podtopieniami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.