Pestycydy zatruwają strumienie i zabijają

fot. P. Grel
I to nie tylko szkodniki, w które są wymierzone. Także przypadkowe zwierzęta. Naukowcy z Centrum Badania Środowiska Naturalnego w Lipsku odkryli niepokojącą skalę tego problemu.
 
Naukowcy z Centrum Badania Środowiska Naturalnego im. Helmholtza w Lipsku opisali swoje badania ekosystemów słodkowodnych w Niemczech, Francji i Australii. Sprawdzili w sumie 63 strumienie, które podzielili na trzy kategorie: czyste, lekko zanieczyszczone pestycydami oraz bardzo zanieczyszczone.
Okazuje się, że w Europie w grupie tych ostatnich żyło o 42 proc. mniej gatunków niż w strumieniach niezanieczyszczonych. A w Australii był to spadek o 27 proc. Ucierpiały m.in. takie owady jak ważki czy jętki. Co gorsza, stosowane do ochrony roślin pestycydy truły badane strumienie, mimo że ich koncentracja w wodzie nie przekraczała europejskich norm.
 
W innej pracy, opublikowanej w „The Journal of Applied Ecology”, uczeni z Wielkiej Brytanii opisują wpływ na środowisko naturalne neonikotynoidów. To podobne do nikotyny pestycydy, które paraliżują układ nerwowy bezkręgowców. Zaprawia się nimi nasiona roślin. Ich światowy rynek szacuje się na blisko 2 mld euro rocznie.
 
Neonikotynoidy są śmiertelnie groźne dla owadów zapylających. A na dodatek, jak piszą właśnie brytyjscy uczeni, akumulują się w glebie w stężeniu niebezpiecznym dla żyjących w niej bezkręgowców. Dzieje się tak dlatego że ten rodzaj pestycydów ma okres półtrwania od roku do czterech lat. A rolnicy traktują nimi nasiona co roku.
 
Za: wyborcza.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułKierunki migracji za pracą wskazuje… kiszona kapusta
Następny artykułW Opolskiem niższe zbiory miodu, niż przed rokiem

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.