Owocówka jabłkóweczka coraz groźniejsza!

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella) to jeden z najgroźniejszych szkodników owoców drzew ziarnkowych w Polsce. Żerowanie jej gąsienic prowadzi do znacznych strat gospodarczych. Nawet śladowe objawy obecności tego gatunku w sadzie czy na owocach są przyczyną wyeliminowania partii jabłek z eksportu do Chin.

Od kilku sezonów nasilenie występowania owocówki jabłkóweczki w sadach jabłoniowych i gruszowych znacznie wzrosło, na co wpływ miał przebieg warunków atmosferycznych sprzyjający jej zimowaniu i rozwojowi. Zwiększyła się zarówno liczba pokoleń w sezonie, przy nieco skróconym ich cyklu rozwoju, jak i znacznie wzrosła liczebność populacji tego motyla.

Nowe wyzwania dla sadowników
Uszkodzenia owoców spowodowane przez szkodniki, w tym przez larwy owocówki jabłkóweczki, stanowią więc rosnący poziom zagrożenia w polskich sadach. Sadownicy mają coraz większe problemy z wykonaniem skutecznej ochrony insektycydowej. A oczekiwania konsumentów odnośnie do jakości oraz bezpieczeństwa owoców rosną. Sieci handlowe i eksporterzy mają coraz bardziej restrykcyjne wymagania dotyczące pozostałości środków ochrony w owocach (poziomu oraz liczby pozostałości).

Nowa japońska technologia do walki  z owocówką jabłkóweczką
Odpowiedzią na wzrost zagrożenia owocówką jabłkóweczką oraz rosnące wymagania konsumentów jest nowatorska filozofia walki ze szkodnikami, uwzględniająca wszystkie obecnie obowiązujące trendy, których celem jest wyprodukowanie owoców doskonałej jakości, bez śladów mikrobiologicznych oraz z ograniczonymi lub wyeliminowanymi pozostałościami środków ochrony roślin. Technologia ta stosowana jest z powodzeniem od lat w Europie oraz USA, Argentynie i Australii. Teraz, za sprawą Sumi Agro Poland, dostępna jest także dla polskich sadowników.

Isomate CTT – pierwszy japoński bloker rozmnażania szkodników
Isomate CTT należy do najnowszej generacji środków ochrony roślin, opartych na feromonach, które wabią i dezorientują szkodniki. Środek, zarejestrowany przez Ministerstwo Rolnictwa na bazie badań przeprowadzonych w Polsce, jest przeznaczony do zwalczania owocówki jabłkóweczki.

Wyniki jednego z doświadczeń rejestracyjnych – LODR Końskowola 2016. Termin wieszania blokerów Isomate CTT – 3.06.2016

Porównanie odłowów samców owocówki jabłkóweczki na obiekcie kontrolnym (z ochroną chemiczną) i na obiekcie badawczym z Isomate CTT

Procent uszkodzonych owoców przez larwy owocówki jabłkoweczki (obserwacje podczas zbiorów)

Uwalniana substancja czynna środka (feromon) wabi i dezorientuje samce szkodnika; nie dochodzi do kopulacji (lub występują one sporadycznie), dzięki temu znacząco ograniczana, a nawet całkowicie eliminowana jest populacja agrofaga na danym areale. Środek ten jest bezpieczny dla człowieka, środowiska, owadów pożytecznych i zapylających, ponadto skuteczny jest w każdych warunkach i nie powoduje powstawania odporności agrofagów. Na uwagę zasługuje również fakt, iż środek nie pozostawia pozostałości, co jest szczególnie istotne w produkcji owoców jakościowych.

Dyspensery Isomate CTT należy rozwiesić na drzewach w sadzie raz w roku, przed lotem I pokolenia motyli (pierwsza poł. maja). Środek jest skuteczny niezależnie od pogody – temperatura i deszcz nie mają wpływu na stopniowe ciągłe uwalnianie się feromonu w czasie całego sezonu wegetacyjnego. Na uwagę zasługuje fakt, że Isomate CTT może być stosowany w sadach ekologicznych – posiada certyfikat Instytutu Ochrony Roślin-PIB.

Dyspensery Isomate CTT należy rozwiesić w sadzie co 5-8 drzew

Isomate CTT należy zawiesić w górnej części drzewa na 2/3 jego wysokości
 

Na obrzeżach sadu liczbę dyspenserów Isomate CTT należy zagęścić

Kiedy stosować Isomate CTT?
Isomate CTT działa najbardziej skutecznie, jeśli presja owocówki jabłkóweczki w roku poprzedzającym była mniejsza od 1 procenta. Jeżeli presja jest wyższa od 1 procenta, należy liczyć się z koniecznością wykonania dodatkowych zabiegów insektycydowych.
 
Minimalna powierzchnia sadu, na jakiej warto zastosować ten program ochrony, to 2-3 hektary. Na mniejszych obszarach nie uda się skutecznie wysycić powietrza odpowiednim poziomem feromonów, by dezorientować samce owocówki jabłkóweczki. Zastosowanie metody dezorientacji samców wymaga prowadzenia szczegółowej lustracji oraz monitorowania pułapek w sadzie.

Szczegółowe informacje na temat środka oraz rekomendacje dotyczące wyboru optymalnego programu integrowanej ochrony bazującego na Isomate CTT znajdują się na stronie www.sumiagro.pl/isomate-ctt.

Co nowego?
Wkrótce pojawią się nowe produkty z serii blokerów rozmnażania szkodników: Isonet Z – zwalczający przeziernika w porzeczce oraz Isomate CLS* – zwalczający owocówkę i inne zwójki w jabłoni.

* W końcowej fazie rejestracji.

Źródło: materiały Sumi Agro Poland

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSpadają ceny jabłek na Ukrainie. Pomimo małych zapasów
Następny artykułW Rosji więcej własnej pasty pomidorowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.