Już niebawem Sivanto® Prime poszerzy portfolio firmy Bayer. Jak informował Radosław Suchorzewski, Grower Manager Owoce, Warzywa i Ziemniaki w firmie Bayer, jest to insektycyd należący do podgrupy oznaczonej przez IRAC (Insecticide Resistance Action Committee/komitet ds. badania odporności szkodników na zoocydy) 4D – butenolidy. Formulacja SL 200 oznacza, że środek Sivanto® Prime występuje w formulacji koncentratu rozpuszczalnego w wodzie (nie tworzą się osady). Jest to formulacja bardzo stabilna, a zarazem łatwa w użyciu i przechowywaniu.
Uczestnicy Forum Doradców Sadowniczych – fot. D. Łabanowska-BurySubstancja czynna insektycydu – flupyradifuron – została zainspirowana naturalnym związkiem z grupy alkaloidów, pochodzącym z azjatyckiej rośliny Stemona japonica – stemofoliną. System farmakoforowy butenolidu jest skierowany na nikotynowy receptor acetylocholiny w ciele szkodników, czyli działa na układ nerwowy owadów, podobnie jak środki z grupy neonikotynoidów (ale Sivanto® Prime nie jest neonikotynoidem). Sivanto® Prime to – jak przekazał R. Suchorzewski – skuteczne rozwiązanie do zwalczania grupy owadów o kłująco-ssącym aparacie gębowym, m.in. takich, jak mszyce, owocnica, miodówki, mączliki. Rejestracja Sivanto® Prime obejmie takie uprawy, jak jabłoń, grusza, chmiel, oraz uprawiane w szklarniach niektóre gatunki warzyw (pomidor, ogórek, papryka, oberżyna), truskawki i rośliny ozdobne. Jak dotąd Sivanto® Prime jest dopuszczony do stosowania w: Brazylii, Meksyku, USA, Chinach, Ghanie, Korei, Indiach, Holandii i w Polsce (Polska była drugim krajem europejskim, gdzie został zarejestrowany).
Sivanto® Prime to insektycyd o szybkim działaniu systemicznym i kontaktowym. Jego substancja czynna po aplikacji przemieszcza się z górnej warstwy liścia poprzez ksylem (akropetalnie, do góry), i transportowana jest również na jego dolną stronę (translaminarnie). Insektycyd jest zalecany w sadach jabłoniowych i gruszowych już od okresu przedkwitnieniowego. Na podstawie doświadczeń laboratoryjnych i terenowych w jego przypadku został ustalony wysoki profil bezpieczeństwa względem owadów zapylających, w tym pszczół i trzmieli. Ma niską toksyczność wewnętrzną dla form dorosłych i larw pszczół. Należy jednak unikać mieszania produktu z fungicydami z grupy IBE (np. triazole) w czasie kwitnienia roślin lub oblotu pszczół.
Wyniki obserwacji i doświadczeń nad insektycydem Sivanto® Prime prowadzonych w stacji doświadczalnej w Kozietułach, a także w innych lokalizacjach przedstawione przez Tomasza Gasparskiego (Techniczne Zarządzanie Uprawą: Owoce, Warzywa w firmie Bayer) pokazały, że środek wykazuje bardzo dobre działanie systemiczne i w ciągu krótkiego czasu po aplikacji jego substancja czynna przemieszcza się do innych części rośliny, a już po 4 dniach od zabiegu jest obecna w całej roślinie. Dzięki temu skuteczność środka jest bardzo wysoka, a czas wnikania substancji czynnej w roślinę – krótki (cecha dodatnia, gdy w szybkim czasie po zabiegu występują opady deszczu i pojawia się pytanie, czy s.a. insektycydu zdążyła „wniknąć” w roślinę i czy zadziała).
W jednym z doświadczeń dowiedziono, że po zastosowaniu Sivanto® Prime np. mszyca brzoskwiniowa zaprzestała żerowania oraz wydzielania spadzi już po 180 minutach od aplikacji, natomiast po kilku dniach widoczny jest pełny efekt zwalczania szkodników, nawet w przypadku, gdy żerują one na spodniej stronie liści. Insektycyd jest bezpieczny dla dobroczynków (w tym dobroczynka gruszowego), biedronek, bzygowatych i złotooków, czyli grupy wrogów naturalnych szkodników najczęściej występującej w sadach jabłoniowych i gruszowych, a także ośca korówkowego – parazytoida bawełnicy korówki. Wczesne w sezonie (przed kwitnieniem) stosowanie Sivanto® Prime w sadach gruszowych (tak jest on pozycjonowany w schemacie zabiegów insektycydami) nie wpływa negatywnie na populację dziubałków – wrogów naturalnych miodówki gruszowej plamistej.
fot. 1, 2 D. Łabanowska-Bury