Ochrona marchwi przed zgnilizną twardzikową

Dokładnie od 20 maja można legalnie chronić marchew przed zgnilizną twardzikową wykorzystując na razie jedyny fungicyd zarejestrowany do tego celu – Nativo 75 WG, produkcji firmy Bayer.

Ten grzybobójczy środek zawierający dwie substancje czynne trifloksystrobinę (250 g/kg) i tebukonazol (500 g/kg) zalecany jest do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawie marchwi. Chroni ją przed: alternariozą naci, mączniakiem prawdziwym oraz zgnilizną twardzikową (fot.).

Fungicyd ten powinien być stosowany przy temperaturze powietrza przekraczającej 12°C, ze względu na to, że dopiero w takich warunkach najlepiej wnika do rośliny i krąży z jej sokami jeden ze składników – układowy tebukonazol (należący do grupy triazoli) docierając do wszystkich części marchwi, także do korzeni. W temperaturze niższej absorpcja fungicydu jest spowolniona, a i w roślinie transport soków jest zahamowany. Dodatkowo przy takich warunkach ciecz robocza zalegając długo na powierzchni rośliny jest narażona na spłukanie przez deszcz, przez co działanie może nie być zadowalające.

Efektywność drugiego ze składników, należącego do strobiluryn, nie jest już tak uzależniona od temperatury otoczenia. Substancja ta rozprzestrzenia się poprzez dyfuzję w fazie gazowej na powierzchni liści, wiąże z powierzchniową warstwą wosków oraz częściowo działa wgłębnie, przemieszcza się również w przestworach międzykomórkowych.

Środek aplikowany nalistnie w dawce 0,3 kg/ha – zalecanej dla jednorazowego zastosowania – zabezpiecza (poprzez zawartość strobiluryny) nać marchwi przed porażeniem sprawcami alternariozy oraz mączniaka prawdziwego, a po infekcji niszczy grzybnie rozwijające się na powierzchni i w płytkich warstwach pod skórką. Układowy triazol penetruje natomiast całą roślinę wyniszczając rozwijające się w niej patogeny (w tym zgniliznę twardzikową).

Efektywność środka może się zwiększyć po dodaniu adiuwantu do cieczy roboczej. W celu przeciwdziałania wywołania u roślin odporności na oba składniki, tego cennego dla uprawiających warzywa korzeniowe fungicydu, Nativo 75 WG zaleca się stosować do 2 razy w sezonie, co 21 dni. Karencja w przypadku marchwi wynosi 21 dni, prewencja dla pszczół – nie dotyczy.

Katarzyna Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułIdzie nowe
Następny artykułPoranki mogą przynieść przymrozki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.